10.12.2020 12:23 0 NW/mat.partn. Materiał partnera

Kiedy wezwać lawetę? - najważniejsze wskazówki dla kierowców

Zdarzenie drogowe może przydarzyć się każdemu, dlatego warto być na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawnymi. Po zapoznaniu się z treścią artykułu, zyskasz wiele przydatnych wskazówek odnośnie wezwania lawety na miejsce zdarzenia wypadku.

Wypadek samochodowy - schemat postępowania

Gdy dojdzie do zajścia drogowego, należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Niezbędne okaże się wezwanie lawety, poprzez wybranie na telefonie numeru firmy Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk. Kolizja drogowa jest sytuacją, gdy doszło do uszkodzenia wyłącznie rzeczy materialnych, jak np. samochodu, latarni lub elementów miejskiej zabudowy. Jeżeli natomiast któryś z uczestników wypadku ucierpiał, wówczas mowa jest o wypadku drogowym. Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi, do wypadku dochodzi gdy obrażenia jednego z poszkodowanych utrzymują się ponad tydzień. Rozróżnienie tych dwóch zdarzeń drogowych pozwoli na wdrożenie odpowiednich procedur. Przede wszystkim w przypadku kolizji wezwanie policji jest fakultatywne i zależy od uczestników zdarzenia. Jednakże, służby porządkowe będą niezbędne gdy jeden z kierowców kierujących pojazdem jest nietrzeźwy lub zbiegł z miejsca zdarzenia, bądź któryś z uczestników nie ma ważnego ubezpieczenia OC.

W przypadku stłuczki pierwszą czynnością, którą należy bezwzględnie wykonać, jest wyłączenie silnika samochodu, wyjęcie kluczyków ze stacyjki oraz upewnienie się, czy żaden ze współpasażerów nie ma obrażeń zewnętrznych lub wewnętrznych. Następnie można przejść do zabezpieczenia miejsca wypadku za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Ważne również jest włączenie świateł awaryjnych w celu poinformowania pozostałych uczestników ruchu o niefortunnym zajściu. Kolejną niebagatelną kwestią jest zweryfikowanie stanu zdrowia innych uczestników zdarzenia. Przed wezwaniem pomocy, w tym lawety, warto sfotografować zaistniałą sytuację, gdyż znacznie pomoże to dochodzić roszczeń w późniejszym okresie.

W przypadku jeżeli występują ranni, należy jak najszybciej wezwać policję oraz pogotowie ratunkowe i udzielić pierwszej pomocy. Nie można pod żadnym pozorem zmieniać ustawienia pojazdów. Wszyscy uczestnicy oraz świadkowie powinni zostać na miejscu wydarzenia aż do momentu przyjazdu służb.


Pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia drogowego

Zima zaskoczeniem dla kierowców

Niewłaściwe przygotowanie samochodu do mroźnego okresu w roku może również wymagać wezwania lawety. Dlatego warto wcześniej zakonserwować uszczelki samochodowe oraz woskować nadwozie, aby zapobiec szkodliwym skutkom działania niskich temperatur. Koniecznie upewnij się, że płyny eksploatacyjne znajdujące się w pojeździe są odpowiednie na tę porę roku. Jeżeli samochód odmówi posłuszeństwa, natychmiast wezwij lawetę, aby przetransportować pojazd w odpowiednie miejsce. Laweta jest najbezpieczniejszym środkiem transportu uszkodzonych aut zimą. Niezależnie od warunków atmosferycznych, przejazd odbędzie się szybko i sprawnie. Warto pamiętać, że pomoc drogową należy powiadomić w pierwszej kolejności, gdyż dojazd do miejsca zdarzenia może być utrudniony, szczególnie podczas występowania mrozu.

Kiedy wezwać lawetę?

Wypadki zdarzają się na każdych drogach, zarówno na ruchliwych autostradach, jak i pobocznych ścieżkach. Niezależnie od swojego położenia, skontaktuj się z firmą Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk, która oferuje profesjonalne usługi transportu pojazdu na lawecie niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Holowanie samochodu nie zawsze jest możliwe. Jeżeli do niefortunnego zdarzenia dojdzie na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, obligatoryjne staje się szybkie wezwanie pomocy drogowej.


Pamiętaj, że wezwanie lawety na autostradzie jest obligatoryjne

Laweta - jak zamocować samochód?

Ustawodawca określa dokładnie wymagania odnoszące się do transportu pojazdów na lawetach. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zamocowanie samochodu, gdyż ono warunkuje przetransportowanie auta w wyznaczone miejsce. Zgodnie z polskim prawem, rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego (lawety). Jest to obligatoryjne i nie podlega dodatkowym uogólnieniom. Zawsze należy sprawdzić funkcjonowanie hamulca najazdowego oraz oświetlenia. Laweta jest uczestnikiem ruchu, dlatego musi być widoczna na drodze, niezależnie od warunków na niej panujących.

Przed wyruszeniem w drogę z uszkodzonym samochodem, konieczne jest sprawdzenie również stan pasów mocujących, ze szczególnym uwzględnieniem homologacji i naciągnięcia klamer. Podczas transportu kierowca musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego odnoszących się do ograniczeń prędkości. Lawetę obowiązuje ograniczenie do 70 km/h na drogach jednojezdniowych, 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.


Odpowiednie przymocowanie samochodu na lawecie jest gwarantem bezpieczeństwa

Laweta nie tylko dla samochodów osobowych

Wiele osób postrzega lawetę jako ratunek przeznaczony wyłącznie dla samochodów osobowych. Warto jednak pamiętać, że w ofercie firmy Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk znajdują się również pojazdy wyposażone w specjalne lawety przystosowane do maszyn oraz pojazdów wielkogabarytowych. Gdy usterka jest na tyle problematyczna, że niemożliwe staje się samodzielne usunięcie maszyny z danego obszaru, wówczas laweta okazuje się idealnym rozwiązaniem dla firm budowlanych i spedycyjnych.

Profesjonalne usługi transportu pojazdu na lawecie

Jeżeli przydarzył ci się wypadek, jak najszybciej zadzwoń do firmy Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk. Nasi pracownicy są dostępni o każdej porze, niezależnie od pory dnia. Wiemy, że zdarzenia na drodze to wyjątkowo stresujące sytuacje. Niedoświadczeni kierowcy często mają problem z opanowaniem stresu, co znacznie spowalnia ich działania. Jesteśmy dostępni pod telefonem nawet w święta, dlatego szybka reakcja może doprowadzić do rozwiązania problematycznej sytuacji. Problem z pojazdem zatrzymanym na środku drogi jest szczególnie niebezpieczny na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk to profesjonalna firma działająca zgodnie z literą polskiego prawa. Możemy zagwarantować, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej dotrzeć w wyznaczone miejsce i przetransportować bezpiecznie pojazd w dowolne miejsce, wliczając w to warsztat samochodowy.

Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk
ul. Lipowa 9
80-126 Gdańsk
Telefon: 728-159-565


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24