01.12.2020 18:10 7 NW/KWP w Gdańsku

Ustawa antyprzemocowa i nowe uprawnienia policjantów

zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Z dniem 1 grudnia w życie weszła tzw. ustawa antyprzemocowa. Jest to kolejny ze sposobów zwalczania przemocy w rodzinie, który nakłada na policjantów nowe obowiązki. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusz będzie mógł m.in. wydać osobie stosującej przemoc nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania z osobą pokrzywdzoną.

Funkcjonariusze wraz z nową ustawą antyprzemocową otrzymali nowe obowiązki i „przywileje”.

Zgodnie z ustawą policjant może wydać bezwzględny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy, który będzie miał możliwość zabrania niezbędnych rzeczy. Funkcjonariusze mogą użyć środków przymusu w momencie, gdy sprawca nie będzie chciał zastosować się do nakazu. Jeżeli sprawca nie ma dokąd się wyprowadzić, mundurowy wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych – czytamy na oficjalnej stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjant może także wydać sprawcy przemocy zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W przypadku ignorowania nałożonych sankcji mundurowi mogą użyć środków przymusu, a sam sprawca narazi się na pobyt w areszcie lub grzywnę.

Celem przyjętego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników – czytamy na KWP w Gdańsku.

Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo osobie dotkniętej przemocą. Dla niej najistotniejsze jest w sytuacji zagrożenia jak najszybsze odizolowanie od oprawcy.

Więcej na ten temat przeczytać można pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24