23.11.2020 09:30 0 raz

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów z Kociewia

źródło: pomorskie.eu

**Starsi mieszkańcy osiemnastu pomorskich powiatów mający więcej niż 65 lat skorzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Na liście znalazły się m.in. powiat tczewski.*

Pneumokoki to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób jak np. wymagające hospitalizacji zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa (posocznica). Aby temu przeciwdziałać, do końca 2020 roku z bezpłatnych szczepień skorzysta prawie 2,8 tysiąca osób.

Jak podają przedstawiciele pomorskiego samorządu, osoby powyżej 65. roku życia, które znajdują się w tzw. grupie ryzyka, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Ze szczepień skorzystają pacjenci, którzy mają przewlekłe choroby np. układu oddechowego.

W trzeciej już edycji programu Samorząd Województwa Pomorskiego wydał ponad 507 tys. zł na ten cel. Pieniądze przeznaczono m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Szczepienia zaplanowano dla 2 791 seniorów – mówiła członkini zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Cieszy nas, że z roku na rok wzrasta liczba partnerów programu, a tym samym szczepieniami możemy objąć większą liczbę seniorów z naszego województwa. Szczepienia te cieszą się dużą popularnością, zabezpieczają m.in. przed zapaleniem płuc szczególnie groźnym w czasie pandemii koronawirusa. Przypominam, że w latach 2018-2019 udało się zaszczepić 4255 Pomorzan – dodała Kapała-Sokalska.

Pacjent, zgłaszający się na szczepienie, będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

Na Kociewiu zaszczepić można się w poniższych lokalizacjach:

Powiat Tczewski:

— ul. Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew, 58 501 01 01

— ul. Dworcowa 7, 83-130 Pelplin, 58 536 40 00

— Al. Wincentego Witosa 10 , 83-140 Gniew, 58 535 22 38


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24