10.11.2020 09:11 0 raz/UM Pelplina

Zakopią kapsułę czasu w setną rocznicę powrotu Pelplina do Polski

fot. UGiM Pelplin

To ważna data nie tylko dla Pelplina ale i całego Kociewia. 28 stycznia 1920 roku oddziały Frontu Pomorskiego wkraczając do Pelplina dokonały jego przyłączenia do odrodzonej Polski. W 2020 r. upływa sto lat od tego historycznego wydarzenia, dlatego lokalne władze ustanowiły go rokiem 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.

Samorząd Gminy Pelplin postanowił by 11 listopada 2020 r, symbolicznie zakończyć obchody Jubileuszu 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski, poprzez przygotowanie i zakopanie kapsuły czasu – podał pelpliński ratusz.

Kapsuła zostanie umieszczona przy pomniku na Placu Wolności, podczas patriotycznych uroczyści związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Miejsce jej umieszczenia zostanie oznaczone pamiątkową tablicą – wyjaśniają miejscowi urzędnicy.

W kapsule umieszczone zostaną materiały i dokumenty związane z gminą Pelplin oraz obchodami - 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski. W metalowej tubie znajdą się m.in. list od Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin oraz Radnych Rady Miejskiej w Pelplinie, ogólne informacje o gminie czy też pamiątki związane z obchodami 100-lecia powrotu Pelplina do Macierzy.

W dniu 11 listopada, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę, kończymy nasze obchody powrotu Pelplina do Macierzy! Niech symbolem kończącego się jubileuszu 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski będzie kapsuła czasu. Zamykamy w niej nasze wspomnienia, związane z minionymi uroczystościami, by pamięć o nich przetrwała jak najdłużej – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyla.

Zaplanowano, że pelplińska kapsuła czasu zostanie otwarta nie wcześniej, niż w roku 2070, kiedy to będzie przypadać 150-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24