06.10.2020 11:40 4 raz

Kilkunastu pracowników banków odpowie za oszustwa

źródło: policja.pl

Na polecenie prokuratora pod koniec września policjanci zatrzymali 12 osób – byłych i obecnych pracowników banków. Osoby poszkodowane, ufając że mają do czynienia z pośrednikami kredytowymi, nie otrzymywali środków z zaciągniętych kredytów.

W sprawie zatrzymania pracowników pomorskich banków zarzuty usłyszała już Daria Z. Jak podają śledczy, kobieta występowała jako pośrednik kredytowy, przy czym z żadnym bankiem nie miała podpisanej umowy pośrednictwa. Kobieta została zatrzymana w maju 2018 roku.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dla siebie kredytu konsumpcyjnego lub konsolidacyjnego wchodziły w kontakt z podejrzaną. W poszczególnych przypadkach sposób jej postępowania był podobny, natomiast różna była sytuacja kredytobiorców. Podejrzana wprowadzała w błąd pokrzywdzonych, co do warunków i charakteru zawieranych umów oraz podpisywanych dokumentów. Pokrzywdzeni nie otrzymali, bądź otrzymali niewielką cześć pieniędzy – poinformowała 5 października Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Podejrzanej zarzucono popełnienie łącznie 73 czynów doprowadzenia szeregu osób prywatnych, banków oraz instytucji pozabankowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zarzuty dotyczą kredytów, bądź pożyczek zaciągniętych przez 109 pokrzywdzonych na kwotę rzędu 10 000 000 złotych. Do czynów tych dochodziło w latach 2012 – 2018.

Podejrzana przyznaje się do ich popełnienia. Przebywa w areszcie – dodaje prokurator.

Za zarzucone podejrzanej przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia, a w przypadku mienia znacznej wartości od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Proceder nie byłby możliwy, gdyby nie udział innych osób – podkreśla Wawryniuk. - Na polecenie prokuratora 29 września 2020 roku funkcjonariusze policji dokonali zatrzymania 12 osób - obecnych i byłych pracowników banków.

Wszyscy usłyszeli zarzuty: ułatwiania podejrzanej Darii Z. popełniania przestępstw wyłudzenia kredytów na szkodę osób prywatnych oraz banków , jak również działania na szkodę banków poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień, bądź ułatwiania podejrzanej Darii Z. popełniania przestępstw wyłudzenia kredytów.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia. Niewykluczone są też kolejne zatrzymania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24