05.10.2020 10:30 0 raz

Ogień strawił ich dobytek – pomóc może każdy

fot. UG Starogard Gdański

Stracili prawie cały dorobek swojego życia. Doszczętnie spłonęło jedno skrzydło zabudowań oraz niemal całe poddasze chlewni. Na odbudowę potrzeba 200 tysięcy złotych – aby pomóc pogorzelcom z Rywałdu ruszyła internetowa zbiórka pieniędzy.

Jak przypomina st. kpt. Karina Stankowska z Państwowej Straży Pożarnej, do zdarzenia doszło 1 września.

Pożarem objęta była konstrukcja dachu nad częścią gospodarczą i chlewnią. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu, podjęciu działań gaśniczych w natarciu na palące się obiekty, ewakuacji zwierząt. Akcja prowadzona była w trudnych warunkach. Częściowo zawaliła się konstrukcja dachu. Akcja gaśnicza trwała 12 godzin i zaangażowane było w nią 10 jednostek strażackich – relacjonuje przedstawicielka strażaków.

Na pomoc pogorzelcom uruchomiono zbiórkę na portalu zrzutka.pl . Organizatorzy wyznaczyli sobie jako cel kwotę 200 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę i utrzymanie gospodarstwa. W pomoc pogorzelcom włączyła się także gmina Starogard Gdański. Jak podkreślają przedstawiciele gminy, jednym z priorytetów samorządu jest pomoc mieszkańcom dotkniętym zdarzeniami losowymi.

— *Po wizycie wójt Magdaleny Forc-Cherek oraz Przewodniczącego Rady Gminy **Marcina Hincy **na miejscu zdarzenia, podjęto decyzję o udzieleniu przez gminę pomocy przy oczyszczaniu pogorzeliska oraz o przyznaniu, zgodnie z potrzebami poszkodowanych, wsparcia finansowego. Wsparcie rodzinie zadeklarowali także okoliczni rolnicy* – mówią urzędnicy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24