07.09.2020 12:30 0 raz

Rolnicy podziękowali za plony w Kokoszkowach

fot. UG Starogard Gdański

Mimo skromnej – z powodu epidemii koronawirusa – oprawy, rolnicy z gminy Starogard Gdański podziękowali za tegoroczne plony. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć darów złożonych na ołtarzu, oraz tradycyjnego wieńca dożynkowego.

W Kokoszkowach, w niedzielę 6 września, odbyły się gminno-parafialne dożynki. Wstępem do uroczystości był przyjazd bryczki ze starostami uroczystości – Łukaszem i Martą Eggert, którym towarzyszyły dzieci.

Msza dożynkowa rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem do kościoła krzyża udekorowanego kłosami zbóż, starosta i starościna dożynek dzierżyli świeżo wypieczone chleby oraz wiklinowe kosze wypełnione tegorocznymi zbiorami warzyw i owoców – relacjonują przedstawiciele gminy Starogard Gdański.

I jak podkreślają, w ceremonii dożynkowej najważniejszy był wieniec, w którym znalazły się niemłócone kłosy wszystkich zbóż - pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, a oprócz nich często owoce jarzębiny, jabłka, warzywa i kwiaty.

fot. UG Starogard Gdański

Rolnicy rozpoczynają często pracę, gdy jeszcze śpimy i nadal pracują, gdy większość z nas wraca już do domów. Ich praca to starania o zapewnienie jedzenia, nie tylko sobie, ale nam wszystkim. W tym roku dodatkowym wyzwaniem była pandemia i wynikające z niej obostrzenia. Jednak ziarno wzeszło, a plon był dobry. Wszystkim rolnikom z terenu naszej Gminy życzę, aby prace polowe przebiegały zgodnie z naturalnym porządkiem a ich owoc był obfity – mówiła podczas uroczystości wójt Magdalena Forc-Cherek.

Podczas dożynek wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych wsi za miejsca zajęte w konkursie „Piękna Wieś Pomorska 2020”. I miejsce w kategorii „Zagroda” zdobył Seweryn Peplinski z Kręga. Jego obejście jest też jednym z najładniejszych na całym Pomorzu. Na etapie wojewódzkim konkursu zajął III miejsce. W kategorii „Wieś” pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio Koteże, Sumin i Siwiałka a wyróżnienia trafiły w ręce mieszkańców wsi Kokoszkowy oraz Rywałd.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24