14.07.2020 10:30 0 raz/mat.pras

Na Kociewiu uczczono rocznicę powstania ‘Gryfa Pomorskiego’

fot. UM Tczew

Blisko osiem dekad temu pomorscy konspiratorzy połączyli siły, by walczyć z niemieckim okupantem w regionie. Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie uczcili 79. rocznicę powstania „Gryfa Pomorskiego”.

Jak czytamy na wrotatczewa.pl, 7 lipca 1941 roku w Czarnej Dąbrowie w pobliżu Bytowa powstała największa na Pomorzu podczas II wojny światowej organizacja konspiracyjna.

„Bardzo duży wpływ na początkowy rozwój organizacyjny Tajnej Organizacji Wojskowej ‘Gryf Pomorski’ miało objęcie funkcji I prezesa Rady Naczelnej przez ppłk. rez. księdza J. Wryczę. Jego wielki autorytet sprawił, że do TOW ‘Gryf Pomorski’ przyłączyło się w krótkim czasie kilkanaście pomorskich organizacji i grup konspiracyjnych. Jej liczebność osiągnęła maksymalny stan liczbowy ok. 18-20 tys. ludzi’ – czytamy w relacji z uroczystości 79. rocznicy powstania organizacji walczącej z niemieckim okupantem.

O wielkie roli i znaczeniu ks. Wryczy przypomniał zebranym dyrektor Miejskiej Biblioteki w Tczewie Krzysztof Korda.

„Gryf Pomorski” swoim zasięgiem działania obejmował całe Pomorze, a Tczew z uwagi na węzeł kolejowy i transporty wojskowe zajmował ważną rolę zwłaszcza w działalności wywiadowczej i sabotażowej na tym odcinku – podaje serwis prasowy Tczewa.

Do maja 1943 roku komendantem powiatu tczewskiego był ppor. Józef Klawikowski ps. „Tur”, a do lutego 1944 funkcję tę sprawował Maran Herold ps. „Szczupak”, a po nim do końca wojny Bolesław Leszczyński.

Miejskim komendantem „Gryfa Pomorskiego” w Tczewie był sierż. Szczepan Kwaśniewski do grudnia 1943 roku, a po nim plut. Andrzej Frankowski ps. „Bolesław” do lutego 1944 i Andrzejewski ps. „Burza”.

Zebrani uczcili pamięć bohaterów czasów wojny i snuli plany na upamiętnienie przypadającej w przyszłym roku kolejnej rocznicy tego wydarzenia – czytamy w relacji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24