09.07.2020 18:15 4 raz

Weterynarze usłyszeli prawie 1,5 tysiąca zarzutów

źródło: PR w Gdańsku

Dwóch lekarzy weterynarii z Pomorza może trafić do więzienia m.in. za oszustwa, poświadczanie nieprawdy oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań. Weterynarze udostępniali nieuprawnionym osobom ważne dokumenty związane z badaniami drobiu przeznaczonego do uboju.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości w działaniu urzędowych lekarzy weterynarii. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą ujawnili nielegalny proceder polegający na wystawianiu poświadczającej nieprawdę dokumentacji przez lekarzy weterynarii, związanych ze spółką prowadzącą działalność na terenie Gdańska i specjalizującą się w obsłudze weterynaryjnej drobiu.

Jak ustalono, lekarze weterynarii Tomasz K. i Michał G. pełniąc w latach 2014-2015 funkcje urzędowych lekarzy weterynarii w zakresie przeprowadzania badań przedubojowych drobiu, udostępniali nieuprawnionym osobom podstemplowane i podpisane przez siebie in blanco druki wydane przez właściwych miejscowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii z terenu województwa pomorskiego, które to dokumenty stanowiły podstawę przyjęcia drobiu do ubojni – poinformowała Marzena Muklewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W wyniku takich działań, badania wykonywane były przez osoby do tego nieuprawnione, a część z badań w ogóle nie odbyła się.

Za wystawione w ten sposób świadectwa zdrowia dla drobiu przeznaczonego do uboju, wspomniani lekarze otrzymywali od właściwych powiatowych lekarzy weterynarii nienależne im wynagrodzenie – dodała przedstawicielka PR.

Podejrzanym przedstawiono łącznie 1474 zarzutów oszustwa na szkodę powiatowych lekarzy weterynarii oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także podżeganie do składania fałszywych zeznań. Teraz grozi im nawet 12 lat więzienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24