07.07.2020 08:18 0 raz/mat.pras

Gmina Starogard Gdański w finansowej czołówce

fot. UG Starogard Gdański

Według ekonomistów, środki finansowe mieszkańców gminy Starogard Gdański są bardzo dobrze zarządzane. Samorząd ten znalazł się w pierwszej setce krajowego rankingu, a na Pomorzu uplasował się tuż za podium.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie w kraju, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. „Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Pracując nad nim, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przebadali prawie 2,8 tys. gmin, miast i powiatów” – czytamy w serwisie prasowym gminy Starogard Gdański.

Jak podają tamtejsi urzędnicy, samorząd zajął 4. miejsce w tym rankingu finansowym gmin za 2019 rok. Zestawienie zostało przygotowywane przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy wsparciu pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Analizie poddano budżety 2,8 tysięcy samorządów.

To bardzo dobra wiadomość, że gmina Starogard Gdański znalazła się tak wysoko w rankingu opartym na rzeczywistych danych finansowych, a nie uznaniowych kryteriach. Dbałość o finanse i dyscyplinę budżetową to jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych zadań samorządu. Tym większa moja radość z zajętego miejsca – komentuje Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

W kategorii gmin wiejskich przeanalizowano ponad 1,5 tysiąca samorządów. Przy konstruowaniu rankingu uwzględniono obiektywne, mierzalne kryteria. Można do nich zaliczyć udział dochodów własnych w dochodach ogółem, wielkość pozyskanych środków europejskich, czy wysokość wydatków inwestycyjnych. Łącznie zastosowano 7 różnych kryteriów. W tak przygotowanym zestawieniu gmina Starogard Gdański zajęła 4. miejsce w Województwie Pomorskim i 94 w skali całego kraju.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24