18.05.2020 14:07 0 mike/mat. pras.
Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj setne urodziny. Papież Jan Paweł II bezsprzecznie jest uznawany za jednego z najwybitniejszych Polaków we współczesnej historii naszego kraju. I choć zmarł 15 lat temu, nadal na całym świecie jest jednym z największych ambasadorów Polski. O rocznicy urodzin papieża-Polaka pamięta cały świat, również mieszkańcy Nordy.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z d. Kaczorowskiej. Pochodził ze skromnej rodziny – jego matka pracowała jako szwaczka, a ojciec był porucznikiem Wojska Polskiego. W dzieciństwie nazywany „Lolkiem”; był dzieckiem bardzo zdolnym i wysportowanym. Regularnie grał w piłkę, jeździł na nartach i spacerował górskimi szlakami.
Źródło: domena publiczna
Przyszły papież ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W tym czasie był m.in. członkiem kółka ministranckiego. W czasach gimnazjalnych zainteresował się też teatrem, co znajdzie oddźwięk w jego późniejszej twórczości dramaturgicznej.
Źródło: Sanktuarium.wejherowo.pl/
Karol Wojtyła uzyskał ocenę celującą z egzaminu maturalnego, a w październiku 1938 rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Okres studiów to rozwój pasji teatralnych, twórczości poetyckiej i realizowania miłości do sportu. To również pogłębianie duchowości. W 1942 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Odtąd rozpoczął się nowy okres w jego życiu. Dnia 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza, a pierwszą mszę odprawił dzień później na Wawelu.
Kolejne „Kamienie milowe” w życiu Karola Wojtyły to wyświęcenie na biskupa w 1958 roku. Od 1962 roku był duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. W roku 1964 został arcybiskupem krakowskim, a trzy lata późnej – otrzymał nominację kardynalską. Dnia 16 października Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.
Czas pontyfikatu Jana Pawła II to okres wielu pielgrzymek po całym świecie, którą zapoczątkowała w 1979 roku podróż do Meksyku. W czerwcu 1979 roku Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził ojczyznę, co wielu współczesnych historyków uznało za impuls do duchowej odnowy narodu, która przyniosła pęd ku wolności; nie dało się już go zatrzymać w sierpniu 1980 roku.
Papież przeżył zamach na własne życie. Do tego zdarzenia doszło 13 maja 1981 roku, kiedy podczas audiencji generalnej w Rzymie został postrzelony przez Mehmeta Alego Agcę. Do dziś nie wiadomo dokładnie, jaka była motywacja działania zamachowca, którzy przeszedł później duchową przemianę.
W czasie swojego pontyfikatu, Jan Paweł II odbył osiem pielgrzymek do Polski. Odwiedzał również Pomorze. W 1987 roku był w Gdańsku i Gdyni, a w 1999 roku – w Gdańsk i Sopocie.
Źródło: Wikimedia.org
Nie każdy wie, że Karol Wojtyła, jeszcze jako ksiądz, był także w Wejherowie, choć, niestety, nie zachowały się żadne pamiątki ani zdjęcia z tej wizyty.
– W czerwcu 1953 r. Jan Paweł II, jako ks. Karol Wojtyła, modlił się na kalwaryjskich dróżkach naszej Kalwarii razem z grupą krakowskich studentów – czytamy na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.
Fot. Marek Trybański/TTM
Pontyfikat Jana Pawła II trwał aż 27 lat, do śmierci papieża – 2 kwietnia 2005 roku. Już 9 maja papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Proces beatyfikacyjny zakończył się 1 maja 2011 roku. Jan Paweł II został kanonizowany 28 kwietnia 2014 roku.
Źródło: Wikipedia.org/Jeffrey Bruno, New York City, United States
Wybór Polaka na papieża w 1978 roku stanowił wstrząs dla ówczesnego świata, przede wszystkim w wymiarze społeczno-politycznym. Przede wszystkim był to duchowny pochodzący z ówczesnego Bloku Wschodniego, w którego krajach priorytetem była walka z Kościołem katolickim i laicyzacja społeczeństwa. Nie brakuje opinii, że upadek komunizmu w Europie nie byłby możliwy, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Papież czynnie wspierał dążenia wolnościowe Polaków i innych narodów Europy Wschodniej. Był człowiekiem dialogu i nie stronił od spotkań z przywódcami komunistycznymi. Nie można również zapomnieć o postulatach odnowy moralnej, które towarzyszyły temu pontyfikatowi. Krytycy Jana Pawła II wskazywali m.in. na zbyt konserwatywne podejście do kwestii homoseksualizmu, antykoncepcji czy niedostateczne działania ws. przeciwdziałania pedofilii wśród księży.