Mieszkańcy Tczewa walczą o przekazanie jednego z najważniejszych obiektów związanych z miastem Skarbowi Państwa. Chodzi o legendarny Most Tczewski, na który spadły 1 września 1939 roku jedne z pierwszych niemieckich bomb, rozpoczynających II wojnę światową.
"Blisko cztery tysiące podpisów osób, które walczą o przekazanie Mostu Tczewskiego na barki Skarbu Państwa i odbudowę w kształcie sprzed zniszczeń wojennych, przekazali w Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwie Infrastruktury społecznicy i organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte" - poinformowały władze Tczewa. Pismo podpisało ponad 4 tysiące osób.
— Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apelujemy do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego, dokończenie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Mieszkańcy i lokalne władze popierają ten pomysł - podkreślają w swej petycji jej autorzy.
"Latem 2019 roku doszło do precedensu - mimo sprzeciwu władz Gdańska posłowie, senatorowie oraz prezydent RP przyjęli specustawę, która przekazuje półwysep Westerplatte Skarbowi Państwa w celu utworzenia w tym miejscu oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Tymczasem w Tczewie istnieje kolejne, ważne miejsce pamięci związane z II wojną światową, którego przejęcia przez państwo od 20 lat nie mogą doprosić się lokalne władze - mowa o zabytkowym, XIX-wiecznym Moście Tczewskim. Do tej pory kolejni tczewscy starostowie dowiadywali się od przedstawicieli kolejnych rządów, że istniały bariery formalno-prawne, które uniemożliwiały przejęcie Mostu Tczewskiego przez państwo. Specustawa o Westerplatte pokazuje, że wszelkie tego typu bariery można na szczeblu centralnym ominąć" - czytamy w dokumencie.
— Most Tczewski powstał w latach 1851-1857 i był wówczas najdłuższym mostem na świecie. Do dziś jest uważany za arcydzieło inżynierii. Burzliwa historia tego obiektu związana jest z II wojną światową - to właśnie tu 1 września 1939 roku o godzinie 4:34 spadły pierwsze hitlerowskie bomby, czyli o 11 minut wcześniej niż na Westerplatte - przypominają działacze akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. - W 1999 roku po przeprowadzeniu reformy administracji most został przekazany nowo powstałemu powiatowi tczewskiemu, którego nie stać na odbudowę zabytku. W efekcie Most Tczewski jest jedynym mostem na Wiśle, który jest w rękach samorządu na szczeblu powiatu. W 2011 roku starostwo zostało zmuszone całkowicie zamknąć obiekt z powodu bardzo złego stanu technicznego.
Od 2012 roku trwa właściwa, podzielona na wiele etapów, odbudowa Mostu Tczewskiego, która ma sprawić, że obiekt będzie wyglądał tak jak przed wybuchem wojny. W 2019 roku minęło od początku remontu 7 lat, wydano łącznie ok. 70 mln zł, a most nie został odbudowany nawet w połowie. Starostwo cyklicznie co kilka lat prosi sąsiednie samorządy oraz Ministerstwo Infrastruktury o pomoc w finansowaniu kolejnych etapów. Przy bardzo optymistycznym założeniu pełna odbudowa Mostu Tczewskiego mogłaby zostać zakończona dopiero w 2028 roku, czyli 17 lat po jego zamknięciu.
Jak podaje serwis prasowy Tczewa, społecznicy udali się do Warszawy, gdzie spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta RP, Haliną Szymańską i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. W Kancelarii Prezydenta Łukasz Brządkowski przekazał minister Halinie Szymańskiej makietę mostu wykonaną w technologii wydruku 3D przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie.
— Przekazujemy na ręce pana prezydenta losy Mostu Tczewskiego - mówił Łukasz Brządkowski.
Społecznicy powołali się na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2015 mówił w Tczewie, że to absurd, iż "powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu". Z ust minister padła również sugestia zabezpieczenia pieniędzy w nowym programie operacyjnym województwa pomorskiego, co wymagałoby rozmów na linii rząd - marszałek.
— Jestem przekonana, że prezydent pamięta swoje słowa - mówiła Halina Szymańska - Jeśli zostanie wypracowane konkretne rozwiązanie, prezydent je chętnie poprze.