10.02.2020 08:07 0 raz
Kilkadziesiąt pożarów, niemal setka interwencji… Druhowie z gminy Starogard Gdański podsumowali działania w 2019 roku. Co ważne, praca strażaków-ochotników to nie tylko ratowanie ludzkiego życia i mienia, ale i inne ważne działania dla lokalnej społeczności.
O tym, że strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko osoby, które z narażeniem swojego zdrowia i życia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miast i gmin, udowadniają druhowie z gminy Starogard Gdański. Oto dane: 58 pożarów, 164 miejscowe zagrożenia i 184 interwencje – tak w liczbach prezentują się ich działania w 2019 roku. Ale to nie wszystko.
— Ochotnicza Straż Pożarna to stowarzyszenia, które opierają swoją działalność na społecznej pracy członków. Ich podstawowym zadaniem są szeroko pojęte działania ratownicze. Jednocześnie prowadzą one w swoim środowisku szeroką działalność kulturalną, oświatową i sportową. To wielka wartość dla naszej społeczności i za to należy im się uznanie i szacunek - przyznała Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.
Ubiegły rok minął strażakom bardzo pracowicie. Na terenie gminy Starogard Gdański do 223 zdarzeń. Strażacy ochotnicy brali udział łącznie w 184 akcjach. Najczęściej na ratunek wyruszali druhowie z Sucumina (50 zdarzeń), Klonówki (41) i Siwiałki (35). Nieco rzadziej strażacy z Kręga (22), Dąbrówki (19), Sumina (16) i Rokocina (1). Głównie były to tzw. miejscowe zagrożenia (73 proc. wyjazdów) oraz pożary (26 proc.)
— Jednostki nasze uczestniczyły także w różnego rodzaju czynach społecznych na rzecz swojego środowiska. Do najczęściej wykonywanych przedsięwzięć należą: wystawianie pocztów sztandarowych w uroczystościach państwowych i świętach kościelnych, zabezpieczanie porządku podczas organizowanych imprez oraz wykonanie szeregu prac porządkowych, remontowych i budowlanych przy remizach – wylicza Tomasz Gdaniec z Urzędu Gminy Starogard Gdański.
Jak dodał, strażacka brać zawsze znajdzie też czas na zabawę i rywalizację. W maju strażacy z Klonówki zorganizowali po raz drugi piknik, połączony ze "zjazdem na byle czym". Zawody tradycyjnie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki druhom z Siwiałki nasza Gmina doczekała się pierwszego muzeum pożarnictwa. Strażacy powołali do życia skansen strażacki. Można tam oglądać wycofane z użycia wozy bojowe marki Star oraz Żuk wraz z historycznym wyposażeniem. Jak zapewniają ratownicy, oba są w pełni sprawne.
Swoistą tradycją są organizowane przez druhów z Dąbrówki, gminne zawody sprawnościowe
Ponadto aż 37 młodych strażaków wzięło udział w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Na etapie gminnym swoich grupach wiekowych zwyciężyli Mateusz Krüger – ostatecznie zajął 3. miejsce na szczeblu powiatowym, Ligia Bielińska (oboje OSP Klonówka) - 6. miejsce w finale wojewódzkim i Michał Lisek (OSP Sucumin), który zajął 12. miejsce w ścisłym ogólnopolskim finale.
— Wielu naszych strażaków włączyło się w XIV edycję programu „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew”. Polega ona regularnym oddawaniu krwi do stacji krwiodawstwa. Za wieloletni udział w akcji nagrodzonych zostało trzech strażaków z Sucumina – dodał przedstawiciel urzędu.
Na terenie naszej gminy Starogard Gdański działa siedem Ochotniczych Straży Pożarnych: w Dąbrówce, Klonówce, Kręgu, Rokocinie wraz z filią w Koteżach, Suminie oraz dwie należące do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego - w Siwiałce i Sucuminie. Łącznie zrzeszają ponad 300 członków.