Te dane niepokoją. Ponad połowa psów w Polsce nie jest szczepiona. Dlatego lekarze weterynarii przeprowadzą kontrole, zarówno w miastach, jak i na wsiach.
Jak podaje urząd gminy Tczew, z informacji w sprawie szczepień przeciwko wściekliźnie psów i kotów w związku z zestawieniem z liczby zaszczepionych psów przeciwko wściekliźnie w latach 2017-2018 na poziomie kraju, wynika, iż wskaźnik wyszczepialności psów w roku 2018 znajduje się na poziomie jedynie 39 procent.
— W związku z powyższym niezbędne jest podjęcie kroków w celu podniesienia wskaźnika wyszczepialności, co można osiągnąć poprzez m.in. zwiększenie świadomości wśród mieszkańców na temat istnienia obowiązku szczepień - wyjaśniają gminni urzędnicy. - Kontrole szczepień będą wykonywane przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tczewie przy okazji wykonywania innych kontroli w gospodarstwie, co zwiększy ich liczbę i da lepszy obraz sytuacji.
Natomiast w miastach pomocna będzie współpraca z policją, która posiada uprawnienia do kontroli szczepień i wystawiania mandatów. W szczególności dotyczy to dzielnicowych mających codzienny kontakt z mieszkańcami.
— Skuteczność realizacji obowiązku szczepień zależna jest także od stosowania przewidzianych kar grzywny, ich wysokość i nieuchronność, dlatego wysokość mandatu powinna być na tyle dotkliwa, by motywowała do nieuchylania się od wspomnianego obowiązku - czytamy w komunikacie urzędu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie dla ułatwienia przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród mieszkańców opracował ulotkę: