10.11.2019 20:21 1 NW/ Ministerstwo Cyfryzacji

Rodzice online zgłosili już ponad 61 tysięcy dzieci

Źródło: Pixabay.com

W dobie Internetu prawie wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu. Coraz bardziej popularne staje się zgłaszanie przez rodziców narodzin swojego dziecka online. Od 1 czerwca 2018 roku rodzice zgłosili przez e-usługi prawie 61 tysięcy nowo narodzonych dzieci.

Tylko w 2019 roku, czyli od stycznia do października online zgłoszono 37 260 maluchów. Rekordowym zaś miesiącem pod względem rejestracji był lipiec – wtedy rodzice zgłosili 4703 dzieci, podaje Marek Zagórki, minister cyfryzacji.

Co ważne i o czym należy pamiętać to to, że narodziny dziecka rodzic ma obowiązek zgłosić nie później niż po dwudziestu jeden dniach od wystawienia karty urodzenia. Taką kartę wystawi osoba, która odbierała poród, np. lekarz lub położna.

Dzięki e-usłudze załatwimy także kilka innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli dziecko zostało zameldowane – zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy Marek Zagórski.

Zgłoszenie swojej pociechy online jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Na początku trzeba zadecydować czy dziecko zgłaszać będzie matka czy ojciec. Rodzic musi posiadać profil zaufany, jednak założenie go nie jest problematyczne – można go założyć bezpłatnie na www.pz.gov.pl.

Następnie należy zalogować się na swój profil na stronie gov.pl.

Do zarejestrowania dziecka pozostaje jeszcze pięć kroków:

  1. Trzeba oświadczyć, że jest się rodzicem.

  2. Sprawdzić poprawność swoich danych i wprowadzić dane drugiego rodzica.

  3. Uzupełnić dane dziecka.

  4. Wybrać adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

  5. Sprawdzić wszystkie informacje we wniosku i podpisać go profilem zaufanym.


Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK realizuje projekt pn. „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Projekt ma na celu promowanie korzystania z technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku oraz przełamywanie barier z tym związanych. Kampania obejmuje cztery obszary: jakość życia,e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...