30.10.2019 15:00 12 mike/KWP Gdańsk
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie tylko chwile zadumy i spotkań z rodziną. To również wyjazdy na cmentarze, a czasami także kilkudniowa nieobecność w domu. Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, dzięki którym można zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa.
W bieżącym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w piątek, a to oznacza długi weekend. Niektóre osoby planują więc dłuższe urlopy, wybierając się na nekropolie. Co zrobić, by podczas odwiedzania grobów bliskich ani po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka?
Może to wydawać się niezbyt oczywiste, ale nie warto informować zbyt wielu osób, zwłaszcza tych przypadkowych, o kilkudniowej nieobecności w domu. To samo dotyczy zamieszczania postów w mediach społecznościowych na ten temat. Złodzieje XXI wieku obserwują nie tylko potencjalne miejsce włamania, ale także aktywność swoich ofiar w internecie.
Jeśli ktoś powinien wiedzieć, że wyjeżdżamy na dłużej, to taką osobą może być zaufany sąsiad, który zwróci uwagę, czy w pobliżu nie ma podejrzanych osób, a w razie potrzeby – zawiadomi policję.
O ile to możliwe, lepiej nie pozostawiać w domu większej ilości gotówki, a także drobnej, lecz cennej elektroniki czy biżuterii. To najczęściej wybierane łupy przez złodziei. Na czas wyjazdu można je zdeponować u zaufanej osoby.
Wyjeżdżając, należy odpowiednio zabezpieczyć dom czy mieszkanie. Drzwi i okna, także te od piwnic, dachów, balkonów czy garażu, powinny być zamknięte. Dobrze jest także zakręcić główny zawór wody i gazu oraz wyłączyć piecyki elektryczne.
Osoby wybierające się w trasę samochodem powinny zwrócić szczególną uwagę na działanie oświetlenia zewnętrznego, ze względu na szybciej zapadający zmrok. Ze względu na możliwe utrudnienia w ruchu, warto nieco wcześniej zaplanować godzinę wyjazdu.
Lepiej nie zabierać ze sobą ani większej ilości gotówki, ani wartościowych przedmiotów. Telefon, portfel czy dokumenty warto trzymać w wewnętrznych kieszeniach. Należy zachować ostrożność przy płaceniu gotówką, np. na przycmentarnych straganach. W zaparkowanym samochodzie także nie warto zostawiać wartościowych rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.
Ostrożność przyda się wszędzie tam, gdzie pojawia się większe skupisko osób. Torby, saszetki i plecaki powinny być zawsze zamknięte. Najlepiej, aby zapięcie znajdowało się odwrócone do ciała.
Porządkując groby, nie można spuszczać z oczu toreb ani innych wartościowych przedmiotów. Zawsze powinny się one znajdować w zasięgu ręki.
Wybierając się na cmentarz z dziećmi lub osobami w podeszłym wieku, trzeba pamiętać, że w tłumie łatwo jest się zgubić. W telefonie, którym dysponuje dziecko, pod hasłem „ICE” można wpisać numer rodzica lub opiekuna. Pomocna może być też kartka z numerem telefonu do rodziny. Najmłodsi powinni też wiedzieć, że w sytuacji kryzysowej mogą się zgłosić do przedstawicieli służb mundurowych z prośbą o pomoc.
Kwiaty i znicze, które pozostawimy na grobach, warto znakować, np. woskiem. Zmniejszy to ryzyko kradzieży.