30.10.2019 15:00 12 mike/KWP Gdańsk

Policja: Niech czas zadumy upłynie bezpiecznie

Fot. archiwum

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie tylko chwile zadumy i spotkań z rodziną. To również wyjazdy na cmentarze, a czasami także kilkudniowa nieobecność w domu. Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, dzięki którym można zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa.

W bieżącym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w piątek, a to oznacza długi weekend. Niektóre osoby planują więc dłuższe urlopy, wybierając się na nekropolie. Co zrobić, by podczas odwiedzania grobów bliskich ani po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka?

Zanim wyruszymy w drogę

  • Może to wydawać się niezbyt oczywiste, ale nie warto informować zbyt wielu osób, zwłaszcza tych przypadkowych, o kilkudniowej nieobecności w domu. To samo dotyczy zamieszczania postów w mediach społecznościowych na ten temat. Złodzieje XXI wieku obserwują nie tylko potencjalne miejsce włamania, ale także aktywność swoich ofiar w internecie.

  • Jeśli ktoś powinien wiedzieć, że wyjeżdżamy na dłużej, to taką osobą może być zaufany sąsiad, który zwróci uwagę, czy w pobliżu nie ma podejrzanych osób, a w razie potrzeby – zawiadomi policję.

  • O ile to możliwe, lepiej nie pozostawiać w domu większej ilości gotówki, a także drobnej, lecz cennej elektroniki czy biżuterii. To najczęściej wybierane łupy przez złodziei. Na czas wyjazdu można je zdeponować u zaufanej osoby.

  • Wyjeżdżając, należy odpowiednio zabezpieczyć dom czy mieszkanie. Drzwi i okna, także te od piwnic, dachów, balkonów czy garażu, powinny być zamknięte. Dobrze jest także zakręcić główny zawór wody i gazu oraz wyłączyć piecyki elektryczne.

  • Osoby wybierające się w trasę samochodem powinny zwrócić szczególną uwagę na działanie oświetlenia zewnętrznego, ze względu na szybciej zapadający zmrok. Ze względu na możliwe utrudnienia w ruchu, warto nieco wcześniej zaplanować godzinę wyjazdu.

Na cmentarzu

  • Lepiej nie zabierać ze sobą ani większej ilości gotówki, ani wartościowych przedmiotów. Telefon, portfel czy dokumenty warto trzymać w wewnętrznych kieszeniach. Należy zachować ostrożność przy płaceniu gotówką, np. na przycmentarnych straganach. W zaparkowanym samochodzie także nie warto zostawiać wartościowych rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.

  • Ostrożność przyda się wszędzie tam, gdzie pojawia się większe skupisko osób. Torby, saszetki i plecaki powinny być zawsze zamknięte. Najlepiej, aby zapięcie znajdowało się odwrócone do ciała.

  • Porządkując groby, nie można spuszczać z oczu toreb ani innych wartościowych przedmiotów. Zawsze powinny się one znajdować w zasięgu ręki.

  • Wybierając się na cmentarz z dziećmi lub osobami w podeszłym wieku, trzeba pamiętać, że w tłumie łatwo jest się zgubić. W telefonie, którym dysponuje dziecko, pod hasłem „ICE” można wpisać numer rodzica lub opiekuna. Pomocna może być też kartka z numerem telefonu do rodziny. Najmłodsi powinni też wiedzieć, że w sytuacji kryzysowej mogą się zgłosić do przedstawicieli służb mundurowych z prośbą o pomoc.

  • Kwiaty i znicze, które pozostawimy na grobach, warto znakować, np. woskiem. Zmniejszy to ryzyko kradzieży.


Czytaj również:

Komentarze

  • jojo31.10.2019 07:36:55

    w taki dzień w tak "wielkim" mieście na cmentarz szybciej docieram idąc piechotą.

    1 0 + odpowiedz

  • P.P.31.10.2019 06:44:55

    Kasiu Kocham Cię

    1 2 + odpowiedz

    • marwel04.11.2019 10:37:10

      To wymień ciągu 10 sekund jej 5 wad. Nie wymienisz? To tylko zauroczony jesteś . Tak powiedział mi kolega i faktycznie - to fajny test .

      0 0 + odpowiedz

    • jojo31.10.2019 07:35:29

      niedobrze, wkrótce nie będziesz miał nic, tak to działa gdy d*** zasłoni rozum. Oj niedobrze

      1 0 + odpowiedz

  • SL30.10.2019 21:15:00

    Mieszkańcom Brzozowej współczuję. Powinien być zakaz parkowania z adnotacją (między 9-18 lub nie dot mieszkancow). Ulica jest na wylocie głównej bramy cmentarnej i sam raz tam zaparkowalem. Ale mając na uwadze, ze mieszkańcy lub ich goście mogą mieć spory problem uszanuje na przyszłość ich sprawę. Przyznaję to że współczuciem.. mieć pozastawiana ulice i wielki parking obok to jednak przykra sprawa.

    3 0 + odpowiedz

    • majk04.11.2019 10:44:55

      A jak zweryfikujesz mieszkańców gdy w dowodzie nie ma adresu ?? Są miejsca postojowe i tam stajemy,stajemy niezgodnie z nimi to szybka kara i się nauczą .W bocznych uliczkach zdaje się jest oznaczone ,że piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami - tak mi się coś wydaje ,a w miejscu chodnika sa wydzielone miejsca na auta?

      0 0 + odpowiedz

  • Nikt30.10.2019 20:49:07

    Najlepsze w tym święcie jest to, że każdy pcha się na cmentarz TYLKO wtedy. A potem cały rok groby są zaniedbane. Nie mówię, że wszystkie ale w większości przypadków tak jest. Ludzie jak pamiętacie o swoich bliskich, ktorzy odeszli z tego świata, odwiedzajcie ich groby również w inne dnie, nie tylko 1listopada..

    3 0 + odpowiedz

  • Ona30.10.2019 20:15:57

    Juz dzisiaj dyskutowalam z jedna oburzona kobieta, ktorej ciezko bylo pojac ze nie powinna parkowac na samym wjeżdżie w ulice brzozowa. Obydws chodniki zajete autami, ciezka widocznosc z wjazdem i wyjazdem na ulice brzozowa...kobieta auto postawila na wyznaczonych miejscach postojowych, jakies 6 metrow w dol.. ale to byla za duza odleglosc.. ludzie sa na prawde trudni... gdyby mogli, parkowali by auta , tuz obok miejsca pochowku...

    3 0 + odpowiedz

  • Kamil30.10.2019 18:13:06

    Dziadki się wytoczą w swoich matizach i będzie wszystko wolno.. wolno.. się toczyło.

    2 2 + odpowiedz

  • kafka franz do tego30.10.2019 15:34:30

    Ciekawostka. Właściciele samochodów już parkują na Roszczynialskiego po przeciwnej stronie cmentarza. Ciężko niektórym blachosmrodom dojechać do parkingu przycmentarnego. Parkują tak jak na powyższym zdjęciu.

    3 3 + odpowiedz

    • Jurii30.10.2019 16:36:46

      Na powyższym zdjęciu to akurat dostawca rozpakowuje kwiaty/znicze na stoisku. Trochę wyrozumiałości, mają kilkaset kwiatów nosić z parkingu? Sam kwiatka pewnie będziesz chciał kupić, jakoś muszą je tam dostarczyć.

      4 2 + odpowiedz

      • dociekający 04.11.2019 10:40:40

        Z jednej strony racja ,ale z drugiej -kogo to obchodzi gdy nie ma jak chodnikiem przejść? Niestety często też auto stoi na rozładunek a kiero kawe spija na zapleczu -więc ludzie już się nauczyli patrzeć na to z podejrzliwością -sami kierowcy sobie to ulepili i teraz zbierają tego owoce .

        0 0 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ
X
TKC
ads by