27.09.2019 11:00 0 Gol
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wspiera rozwój piłkarskich talentów. W 20-letniej historii wydarzenia rodziły się talenty ponad 50 reprezentantów Polski, m.in. Krzysztofa Piątka, Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego. Nadal jest jeszcze szansa, aby uczestniczyć, aby wziąć udział w jubileuszowej XX edycji. Do 30 września trwają zapisy zespołów w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12.
Po raz pierwszy turniej odbył się w 2001 roku. Od tego czasu drogę z podwórka na stadion przeszło ponad dwa miliony piłkarek i piłkarzy. W tym gronie znaleźli się także byli i obecni reprezentanci kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Kibice śledzący zmagania mogli obserwować rozwój wielu piłkarskich karier. W turnieju zagrali tacy zawodnicy, jak Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora czy Krystian Bielik. Równie imponująco wyglądał dorobek piłki kobiecej. Kadrę Miłosza Stępińskiego tworzą m.in. Małgorzata Mesjasz, Nikol Kaletka i Klaudia Lefeld, które wcześniej z powodzeniem rywalizowały na turniejowych boiskach.
Piątek, Milik, Mesjasz i Dudek. Wszyscy uczestnicy Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nieustannie się rozwijają. Piątek zamienił Dzierżoniów na Mediolan. Dudek – Słubice na Paryż. Podobną ewolucję przeszedł sam turniej. Od samego początku założeniem organizatorów było to, aby dzieci z całej Polski miały równy dostęp do rozgrywek i aby zgłaszały się do nich jak najliczniej – bez względu na płeć, miejsce zamieszkania czy umiejętności. Im więcej z nich zakocha się w piłce i zacznie regularnie grać, tym lepiej. I rzeczywiście, cel związany z masowością imprezy udaje się realizować. Wyraźne skoki frekwencji odnotowane w edycjach XIV oraz XV były związane z dołączeniem do turnieju kolejnych kategorii wiekowych: kolejno U-12 oraz U-8. Początkowo grano systemem wiosna–jesień. Z biegiem czasu przeorganizowano rozgrywki i zaczęto prowadzić je równolegle z sezonem piłkarskim.
Jedną z kluczowych decyzji w historii rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” była ta z XIV edycji o przeniesieniu wielkiego finału na stadion PGE Narodowy i ustalenie jego stałej daty (2 maja, przed finałem Totolotek Pucharu Polski). Z kolei trzy lata później wprowadzono „Zieloną Kartkę Fair Play”, by propagować wartości, które są w Turnieju najważniejsze. Nagrodę w postaci zielonej kartki mogą otrzymywać – poza zawodnikami – ich rodzice, trenerzy oraz kibice obecni na zawodach. Uczestnicy rozgrywek doświadczają czystej rywalizacji, nawiązują nowe kontakty, zawierają przyjaźnie. Zdobywają tym samym niezbędne kompetencje sportowe i społeczne. Poznają smak porażki i uczą się sobie z nim radzić. Mają wreszcie mnóstwo powodów do radości – nie tylko przy okazji zwycięstw, ale też z samego realizowania pasji. To wszystko kształtuje młodych ludzi i wpływa na ich obecne i przyszłe zachowania. Rozgrywki realnie popularyzują i rozwijają również piłkę kobiecą w Polsce. Średnio 30 procent uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. Aby ta liczba rosła, regulamin dopuszcza do gry wszystkie zawodniczki spełniające kryterium wieku.
Zapisy drużyn do jubileuszowej XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają do 30 września. Do rozgrywek mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem tej strony.
W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12. Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne i powiatowe. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich (od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12 zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia – 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem.