01.02.2025 08:00 0 WGC / Miasto Tczew
Mieszkańcy Tczewa uczcili rocznicę wkroczenia do miasta Armii gen. Józefa Hallera, która w 1920 roku symbolicznie przywróciła te tereny do Polski. Podczas oficjalnych obchodów zorganizowano przemarsz, uroczystą sesję Rady Miejskiej oraz wręczono najważniejsze nagrody i wyróżnienia samorządu.
W czwartek 30 stycznia, odbyły się Dni Tczewa i jednocześnie obchody rocznicy wkroczenia do miasta Armii gen. Józefa Hallera. Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem z Urzędu Miejskiego do Centrum Kultury i Sztuki, w którym udział wzięły władze miasta oraz mieszkańcy. W inscenizacji historycznej postać gen. Józefa Hallera odegrał Michał Rychlicki, a w rolę przedwojennego burmistrza Władysława Orcholskiego wcielił się prezydent Tczewa, Łukasz Brządkowski.
O godzinie 16:00 odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, prowadzona przez przewodniczącego Marcina Kussowskiego. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, radni oraz mieszkańcy. Wśród gości znaleźli się m.in. Magdalena Kołodziejczak, Patryk Gabriel, Kazimierz Smoliński, senator Ryszard Świlski, a także wicewojewodowie pomorscy Anna Olkowska-Jacyno i Emil Rojek. Na obchody przybyli również samorządowcy z innych miast, w tym prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, burmistrz Pelplina Mirosław Chyła, burmistrz Malborka Marek Charzewski i burmistrz Kwidzyna Sebastian Kasztelan.
Przed wręczeniem nagród tczewski historyk i radny prof. Kazimierz Ickiewicz przedstawił rys historyczny wydarzeń z 1920 roku. Uroczystość uświetnił również recital w wykonaniu Adama Wendta, Joanny Czajkowskiej i Piotra Chrapkowskiego.
Podczas sesji wręczono najważniejsze wyróżnienia samorządu:
nagrodę prezydenta miasta „Tczewianin Roku 2024” otrzymał Mariusz Grubich – trener sekcji wioślarskiej KKS Unia Tczew i szkoleniowiec Mateusza Biskupa, brązowego medalisty olimpijskiego z 2024 roku. Nagroda została przyznana za jego wkład w rozwój lokalnego sportu i wspieranie młodych talentów.
medalem „Pro Domo Trsoviensi”, przyznawanym przez Radę Miejską, uhonorowano Mariana Lewandowskiego – wieloletniego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie, działającego w jednostce od 1978 roku. Wyróżnienie przyznano za działalność społeczną, szerzenie wiedzy przeciwpożarowej i wkład w rozwój ratownictwa wodno-nurkowego.
specjalne wyróżnienie prezydenta miasta otrzymał Mateusz Biskup, brązowy medalista olimpijski z Paryża 2024 i wychowanek KKS Unia Tczew.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w Fabryce Sztuk przy ul. Podmurnej, otwarto wystawę poświęconą historycznym tczewskim wieszakom.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.