24.01.2025 11:30 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Refundacja in vitro – kto kwalifikuje się do programu?

Materiał Partnera

Niepłodność to problem, który dotyka nawet co piątą parę w Polsce. In vitro to jedna z najskuteczniejszych metod jej leczenia, która daje nadzieję na upragnione rodzicielstwo. Od niedawna, w Polsce dostępny jest ministerialny program refundacji procedury in vitro, który pozwala zmniejszyć koszty związane z leczeniem. Dzięki niemu, każda para zyskuje realne szanse na bycie rodzicem. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby skorzystać z finansowania procedury? Głos w sprawie zabiera jeden z realizatorów programu – Klinika Bocian w Gdańsku.

Kto jest realizatorem programu?

Bezpłatne leczenie za pomocą in vitro, w ramach rządowego programu, dostępne jest w wybranych ośrodkach wspomaganej prokreacji. Do nich należą Kliniki Bocian w 8 miastach Polski – w Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, LubLinie i Łodzi. Dzięki dogodnym lokalizacjom Klinik Bocian, z tej formy leczenia mogą skorzystać zarówno mieszkańcy wielkich miast, jak i małych miejscowości. Ministerialny projekt cieszy się sporym zainteresowaniem, a od momentu jego uruchomienia (czerwiec 2024) do końca ubiegłego roku – w wymienionych placówkach udało się uzyskać ponad 1800 ciąż.

Kryteria wiekowe – zasady kwalifikacji

Jedną z zasad, które należy spełniać, aby zakwalifikować się do programu jest kryterium wieku. Refundacja in vitro dotyczy kobiet w określonym przedziale wiekowym. Kobiety mogą kwalifikować się do programu, jeśli mają do 42 lat i korzystają z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia. Dla kobiet powyżej tego wieku, ale nie starszych niż 45 lat, dostępne jest rozwiązanie w postaci dawstwa komórek jajowych lub adopcji zarodka. W przypadku mężczyzn wiek nieco mniej ogranicza dostępność programu – górna granica wieku wynosi 55 lat.

Status związku – zasady kwalifikacji

Kolejne kryterium programu refundacji in vitro dotyczy statusu związku. Projekt skierowany jest do par, które pozostają w związku małżeńskim lub w stałym pożyciu. W przypadku par niebędących w małżeństwie konieczne jest złożenie oświadczenia, które potwierdza trwanie związku.

Wskazania medyczne – zasady kwalifikacji

Refundacja skierowana jest do par, u których potwierdzono bezwzględną niepłodność lub osób, które bezskutecznie leczyły się z powodu niepłodności przez co najmniej rok. Obejmuje to zarówno diagnostykę, jak i wcześniejsze próby farmakoterapii, czy inseminacji. Do wniosku o refundację należy dołączyć dokumentację medyczną, która potwierdzi historię leczenia.
W sytuacjach, gdy konieczne jest skorzystanie z dawstwa komórek jajowych, nasienia lub zarodka – przyszli rodzice muszą odbyć konsultację z psychologiem. Specjalista oceni gotowość pary do rodzicielstwa niegenetycznego.

Zakres refundacji – co dokładnie obejmuje wsparcie finansowe?

Program refundacji obejmuje całą procedurę in vitro. Dokładnie, zakres finansowania obejmuje do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu - do sześciu cykli z wykorzystaniem dawstwa zarodków, do czterech cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych/dawstwem nasienia lub do dwóch cykli z dawstwem oocytów. Refundacja pokrywa koszty związane z procedurą pobrania komórek jajowych, ich zapłodnienia, hodowli zarodków, a także transferu zarodka do macicy. Program obejmuje również kriotransfery, czyli transfer mrożonych zarodków.

Jak zgłosić się do programu w województwie pomorskim?

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się do jednego z ośrodków realizujących projekt, takich jak Klinika Bocian w Gdańsku. Placówka znajduje się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, można skontaktować się z nią telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48 58 350 28 80 lub odwiedzając klinikę osobiście.

Materiał Partnera Materiał Partnera Materiał Partnera Materiał Partnera


Czytaj również: