05.01.2025 07:00 0 MS/ZUS województwa pomorskiego

Świadczenie wspierające. Nowe zasady i większy zasięg pomocy

Pixabay

Od 1 stycznia rozszerza się grupa osób uprawnionych do otrzymania świadczenia wspierającego. Od teraz o pomoc finansową mogą ubiegać się także dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, które uzyskały decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, przyznającą poziom potrzeby wsparcia w zakresie 78–86 punktów.

Jak działa świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające zostało wprowadzone w styczniu 2024 roku, by wspomóc osoby z niepełnosprawnościami. Aby otrzymać świadczenie, należy uzyskać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności określającą poziom potrzeby wsparcia. Po jej wydaniu można złożyć elektroniczny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Kiedy można złożyć wniosek?

Złożenie wniosku zależy od liczby punktów przyznanych w decyzji oraz tego, czy opiekun osoby z niepełnosprawnością korzysta z innych świadczeń:

87–100 pkt: wniosek od 2024 r., 78–86 pkt: wniosek od 2025 r., 70–77 pkt: wniosek od 2026 r. Wyjątkiem są osoby z co najmniej 70 punktami, których opiekunowie korzystali ze świadczenia pielęgnacyjnego lub innych form wsparcia przed końcem 2023 roku. Te osoby mogą ubiegać się o świadczenie już od 2024 roku.

Kwoty wsparcia

Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia i wynosi od 40% do 220% renty socjalnej, która obecnie wynosi 1780,96 zł. Przykładowo:

95–100 pkt: 220% renty, 85–89 pkt: 120% renty, 70–74 pkt: 40% renty.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości internetowej. Wniosku nie trzeba uzupełniać o decyzję wojewódzkiego zespołu – dane zostaną automatycznie pobrane z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności.

Cechy świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające jest zwolnione z podatku dochodowego, nie zależy od dochodu osoby uprawnionej i nie podlega zajęciom komorniczym. Jest wypłacane na rachunek bankowy wskazany we wniosku i może być łączone z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną.

Wsparcie na lata

Decyzje wojewódzkiego zespołu są wydawane na okres zgodny z orzeczeniem o niepełnosprawności, jednak nie dłuższy niż 7 lat. Dzięki nowym zasadom osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na lepsze wsparcie finansowe, dostosowane do ich potrzeb.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...