27.08.2024 10:00 0 WGC / Powiat Tczewski

Posypały się nagrody! Pierwsza taka sesja w powiecie

źródło: Powiat Tczewski / Facebook

Podczas I uroczystej Sesji Rady Powiatu Tczewskiego VII Kadencji z okazji Święta Powiatu Tczewskiego, przyznano nagrodę "Filar Powiatu Tczewskiego".

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji mieszkańców i samorządu powiatu tczewskiego w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Collegium Marianum w Pelplinie, którą odprawił ks. Kanonik Andrzej Szopiński, diecezjalny duszpasterz samorządowców.

Następnie goście mieli okazję uczestniczyć w inscenizacji historycznej w wykonaniu grupy rycerskiej APIS.

Jest już tradycją, że podczas Święta Powiatu Tczewskiego przyznawana jest nagroda "Filar Powiatu Tczewskiego". W podziękowaniu za swoją aktywną działalność na rzecz Powiatu Tczewskiego w tym roku nagrody otrzymali:

  • Klub Sportowy Wisła Tczew

  • Fabryka Sztuk w Tczewie

Wręczone zostały również nagrody w eliminacjach powiatowych konkursu "Piękna Wieś Pomorska":

I miejsce zajęła wieś Dąbrówka Tczewska (Gmina Tczew)

II miejsce zajęła wieś Rożental (Gmina Pelplin)

Goście mieli również okazję wysłuchać referatu okolicznościowego pana Bogdana Badzionga - historyka, regionalisty kociewskiego, nauczyciela, sekretarza gminy Pelplin oraz członka zarządu Powiatu Tczewskiego pt. "Pelplin jako ośrodek kulturowy powiatu tczewskiego, ukształtowany na dorobku cystersów".

Całość obchodów zwieńczył koncert zespołu wokalnego AMOROSO​.​

Pierwsza, uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego VII kadencji odbyła się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie.

Historia święta

Święto Powiatu Tczewskiego obchodzimy od 2016 roku. Pomysł jego ustanowienia zapoczątkowała Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego - Barbara Kamińska. Po analizie wielu wydarzeń związanych z funkcjonowaniem administracji powiatowej na przestrzeni XX i XXI wieku, dokonanej we współpracy z doświadczonymi badaczami historii współczesnej, uznano że data 24 sierpnia będzie najwłaściwsza do ustanowienia tego święta, która związana jest z wydarzeniami z roku 1920, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym czasie, starszy referent Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej – Wacław Dytkiewicz (związany z Narodową Partią Robotniczą), został desygnowany na nowego Starostę w Tczewie i miał przejąć obowiązki od Bolesława Lipskiego. Podczas ich spotkania (21 sierpnia 1920 roku) ustalono, że oficjalne przejęcie administracji powiatu nastąpi z dniem 24 sierpnia. Dzień wcześniej Wacław Dytkiewicz miał czas na zaznajomienie się z pracownikami starostwa oraz strukturą urzędu. W dniu 24 sierpnia 1920 o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przejęcie urzędu w Sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta rozpoczął urzędowanie dzień później.

źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook źródło: Powiat Tczewski / Facebook

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...