Politycy nie zabijajcie polskich mediów

30.05.2024 09:00 0 MS

Procesje na Boże Ciało. Tradycja święta

Pixabay

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, to jedno z najważniejszych świąt liturgicznych w Kościele katolickim, obchodzone dla uczczenia obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto nakazane przypada na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, choć w niektórych krajach, takich jak Włochy czy Francja, obchodzone jest w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej.

Początki uroczystości

Pierwsza uroczystość Bożego Ciała miała miejsce w 1246 roku w Leodium (Liège) w Belgii. W 1317 roku święto zostało oficjalnie ustanowione dla całego Kościoła zachodniego.

Papież Urban IV w 1264 roku ogłosił bullę „Transiturus de hoc mundo”, ustanawiającą święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Święto miało uczcić pamiątkę ustanowienia Eucharystii.

W Polsce tradycja ta została wprowadzona przez biskupa krakowskiego Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku, a w Kościele unickim wprowadzono ją na synodzie zamojskim w 1720 roku.

Procesje i liturgia

Zewnętrzną formę uroczystości stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy, podczas których przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Przez osiem dni trwa oktawa Bożego Ciała, w której codziennie odbywają się procesje wokół kościoła.

Procesje teoforyczne, które są integralną częścią uroczystości, nie były pierwotnie przewidziane w bulli Urbana IV. Zwyczaj ten rozwijał się z czasem, stając się powszechnym dopiero w późniejszych wiekach. W Polsce, od XIV wieku, procesje Bożego Ciała stały się istotnym elementem święta, symbolizującym publiczne wyznanie wiary.

Współczesne obchody

Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest obchodzona z wielką pompą i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Procesje przechodzą ulicami miast i wsi, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią.

Znaczenie święta

Uroczystość Bożego Ciała podkreśla centralne miejsce Eucharystii w życiu Kościoła i wiernych. Jest wyrazem wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i okazją do publicznego wyznania tej wiary. Procesje teoforyczne są symbolem tej obecności, a także wyrazem jedności wspólnoty wiernych.

Boże Ciało jest więc świętem głęboko zakorzenionym w tradycji chrześcijańskiej, które ewoluowało na przestrzeni wieków, pozostając jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...