18.01.2024 12:56 1 MS/Gmina Świecie
Po kilku latach zamek w Świeciu został ponownie otwarty dla zwiedzających. Można już go zwiedzać w bardzo przystępnych cenach. To wyjątkowa perła, która przyciąga turystów. Region Kociewia ma sporo takich wspaniałych zabytków.
Zamki krzyżackie to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne zabytki budownictwa militarnego na Pomorzu. Kociewie i Kaszuby obfitują w krzyżackie warownie.
Wybudowany został w XIV wieku. W czasach swojej świetność kontrolował ruch na Wiśle. Od XVI do XVIII wieku był siedzibą polskich starostów królewskich.
Po I Wojnie Światowej wrócił w ręce polskie, jednak niszczał i był rozkradany z cegieł.
Oddany do zwiedzania został 12 stycznia 2024 roku.
Obecnie można nie tylko zwiedzać budowlę, ale również zobaczyć wystawę „Zamek 2020-2023 – Konserwacja, restauracja, adaptacja”, która pokazuje poszczególne etapy remontu warowni.
Wybudowany w wieku XIV tam, gdzie wcześniej stał pomorski kasztel. Zdewastowany podczas najazdu Szwedów w XVII wieku i częściowo rozebrany podczas zaborów.
W ostatnich trzech dekadach XX wieku zaczął być adaptowany pod Centrum Kultury.
Do dziś jest siedzibą Centrum Kultury "Zamek".
Zamek zaczęto budować jeszcze w XIII wieku. Powstawał około 40 lat. Stał się jedną z najpotężniejszych twierdz krzyżackich, ustępując jedynie fortyfikacjom w Malborku i w Człuchowie.
W drugiej połowie XVII wieku starostą na gniewskim zamku był Jan Sobieski, późniejszy król Polski.
Obecnie w zamku mieści się hotel.
Wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku przez inny zakon - Joannitów. Kupiony przez Krzyżaków podczas wojny 13-letniej.
Po przejściu w ręce polskie urzędowali w nim wojewodowie pomorscy. Spalony w trakcie potopu szwedzkiego. Po przejęciu przez Prusy częściowo rozebrany, gdyż groził zawaleniem.
Obecnie w zamku znajdują się sale konferencyjne. Organizowane są różnego rodzaju wystawy i galerie z ramienia GOK Skarszewy.
To tylko niektóre z wielu zamków regionu. Niektóre zachowały się lepiej, inne gorzej. Każdy z nich jest perłą w krajobrazie i historii.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.