11.01.2024 10:40 1 MS/Starogard Gdański
Trwa ogólnopolska kampania informacyjna "Dokumenty zastrzeżone". Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat działań po utraceniu dokumentów. Jak zastrzec zgubiony dokument tożsamości? Jak szybko należy to zrobić? Do akcji włączyli się policjanci ze Starogardu Gdańskiego.
Policjanci ze Starogardu Gdańskiego są współuczestnikami akcji informacyjnej o nazwie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Celem tej kampanii jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła.
Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia, czy kradzieży. Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy — niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. Funkcjonariusze informują o tym, jakie możemy zyskać korzyści, jeśli poinformujemy placówkę banku o utracie dokumentów.
Główne hasła kampanii głoszą:
UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? ZASTRZEŻ JE W BANKU!
NIE POZWÓL UKRAŚĆ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie.
Pamiętajmy, że oprócz zastrzeżenia dokumentów w banku, powinniśmy również poinformować o ich utracie najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrobić sobie nowy dokument.
W przypadku, gdy dokumenty zostały utracone w wyniku przestępstwa, należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.