10.01.2024 16:21 0 MW

Kociewie24.pl podpowiada: Czym posypać chodniki? Piasek, sól, kawa, a może keramzyt?

Fot. Pixabay.pl

W trakcie zimy do posypywanie oblodzonych nawierzchni używamy sól bądź piasek. Ale czy to jedyne metody, które działają? Otóż nie. Pomysłów na uniknięcia poślizgnięcia się na lodowej tafli jest więcej. Poniżej przedstawiamy Wam inne alternatywy dla soli i piasku z ich wadami i plusami.

Białe buty, podtrute zwierzęta, za małe działanie antypoślizgowe. To są minusy wielu popularnych specyfików stosowanych na oblodzone nawierzchnie.

Sól.

Najpopularniejszy środek do posypywania oblodzonych chodników i ulic. Plusy: tani, rozpuszcza lód w temp. Poniżej 0. Minusy: Zniszczenie karoserii samochodowej i obuwia. Powodowanie suszy fizjologicznej. Zatrucia u zwierząt, które oblizują sobie łapy po spacerze.

Piasek.

To drugi najpopularniejszy sposób posypywania oblodzonych chodników. Plusy: jest antypoślizgowy, nie szkodzi roślinom i zwierzętom, jest ekologiczny i bezpieczny. Nie szkodzi także obuwiu i nie powoduje korozji jak sól.. Minusy: razem ze śniegiem tworzy błoto pośniegowe. A także nie roztapia soli.

Podpowiadamy:

Nie tylko piasek i sól działają na lód. Co jeszcze?

Chlorek wapnia i magnezu.

W postaci płatków dostępny w marketach budowlanych. Plusy: rozpuszcza lód nawet przy minus 30⁰ C. Jest biodegradowalny i przyjazny dla zwierząt. Minus: Nie jest antypoślizgowy i droższy od soli.

Keramzyt i mikrogres.

Mikrogres ma ostrzejszą strukturę niż piasek, dzięki czemu zapewnia dużo lepszą przyczepność do podłoża. Ponadto, po sezonie możemy z łatwością zamieść mokrogres i wykorzystać go kolejnej zimy. Natomiast keramzyt zabezpiecza przed poślizgiem i jest w tym 4 razy skuteczniejszy od piasku. Ponadto jest bezpieczny dla środowiska.

Popiół.

Bezpieczny dla roślin. Jest biodegradowalny. Minusy: Nie spełnia się na śliskich nawierzchniach. Tworzy błoto, które trudno się spiera z dywaników.

Fusy z kawy.

Plusy: piękny zapach, biodegradowalny, przyjazny dla zwierzęt. Minus: zakwasza glebę oraz negatywnie wpływa na infrastrukturę oczyszczania ścieków.

A co Wy używacie na oblodzone chodniki?


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...