02.01.2024 16:00 6 TS/ZUS Gdańsk

ZUS: 'Emerytury pomostowe na nowych zasadach'. W 2024 roku przejdzie na nią ponad 7 tys. osób

zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay

Weszły w życie przepisy, które zmieniły ustawę o emeryturach pomostowych. W 2024 roku prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na taką emeryturę to 7,3 tys. osób. W 2033 r. będzie ich niespełna 5 tys.

Dzięki nowelizacji, wcześniej na emeryturę mogą przejść osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.

Zmiana przepisów dotyczy osób, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Prace w szczególnych warunkach związane są z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego. - Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. To prace w takich zawodach jak rybak morski, górnik, hutnik czy pracownik, który sprawuje opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną. Są wśród nich również kierowca autobusu, trolejbusu czy motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych.

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych pozwalają skorzystać z wcześniejszej emerytury pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

  • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, który wynosi co najmniej 15 lat,

  • osiągnął wiek co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,

  • ma okres składkowy i nieskładkowy (staż ubezpieczeniowy) co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn,

  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez 1 dzień.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje także osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.

Prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie w 2024 r. - 7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., a w 2033 r. – 4,8 tys.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...