Koniec roku to tradycyjnie nie tylko czas podsumowań, ale i planowania urlopów w kolejnych 12 miesiącach. W 2023 roku czeka nas 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wliczają się święta ustawowo wolne oraz weekendy.
W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. W roku 2023 pracownicy otrzymają ich 10, ponieważ 3 przypadają na niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.
Pierwszy długi weekend, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu to majówka. 1 maja przypada na poniedziałek, a 3 na środę. Boże Ciało, które przyda na czwartek 8 czerwca oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadające na 15 sierpnia to kolejne okazje do dłuższego wolnego. 1 dzień listopada to w 2023 roku środa, a 11 - sobota. Pocieszające jest to, że święta Bożego Narodzenia za rok będą nieco dłuższe niż te w 2022 roku. Wigilię będziemy obchodzić w niedzielę, pierwszy dzień świąt w poniedziałek, a drugi we wtorek.
Kiedy przypadają dni wolne od pracy w 2023 roku?
1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
1 maja – Święto Państwowe (poniedziałek)
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)