06.01.2022 00:05 0 MW/ mat. pras. Zakątek Sztuki

'Polskość Pomorza' - obowiązkowa lektura dla każdego pomorzanina i nie tylko

Fot. mat. pras.

Takiej pozycji literackiej szukałam na lokalnym rynku wydawniczym i w końcu znalazłam. „Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia. Przeczytajcie koniecznie.

No i mamy pomorskie wydarzenie literackie roku. Pod koniec 2021 roku na rynku wydawniczym ukazał się bowiem album - „Polskość Pomorza”. Dzięki trójce autorom: Krzysztofowi Kordzie – doktorowi historii i dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Przemysławowi Zielińskiemu – wieloletniemu dziennikarzowi tczewskich mediów i pasjonatowi lokalnej historii, oraz Lechowi J. Zdrojewskiemu – regionaliście, prezesowi Fundacji „Oko-Lice Kultury” w Zblewie, zaglądamy na Pomorze i ostatnie 200 lat kart jej historii.

Fot. mat. pras.

„Polskość Pomorza” to tytuł nowego albumu oraz wystawy prezentującej wydarzenia, które ukształtowały współczesne Pomorze, a które stanowią o wyjątkowości naszego regionu - uważają zgodnie autorzy.

Pomorze od zawsze było miejscem szczególnym na mapie Polski. Porty handlowe, szlaki kupieckie, sąsiedzkie wpływy z Niemiec, Niderlandów, Skandynawii. Ponadto liczne wojny, w tym ta największa-II Wojna Światowa, która rozpoczęła się właśnie tu na Pomorzu. Okupacja niemiecka, nazwana przez autorów "brunatną", przeszła w okupację "czerwoną". Po wojnie nastała nowa era - robotników z Trójmiasta oraz największy ruch społeczny tej epoki - powstanie Solidarności. Pomorze to też współpraca etniczna różnych regionów: Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław.

Polskość Pomorza to nie tylko wydany album, ale również wystawa temu albumowi poświęcona. Opowiada ona o dziejach regionu oraz wydarzeniach, które ukształtowały jego współczesny wymiar. Autorzy postawili sobie za cel pokazać ostatnie 200 lat historii Pomorza w sposób przystępny i atrakcyjny wizualnie.

Podkreślamy zasługi licznych Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, przez wieki zaangażowanych w dbanie o polskość tych ziem – wyjaśniają autorzy. – O polskość Pomorza jego mieszkańcy walczyli nie tylko bronią, ale przede wszystkim pomysłem i rozwagą, angażując się w liczne działania prospołeczne, zrzeszając się, a przy tym umiejętnie lawirując pomiędzy tym, co w prawie zaborcy było dozwolone i bezwzględnie zakazane.

Fot. mat. pras.

Oprócz wydania albumu oraz przygotowania wystawy autorzy postawili również na odbiór wizualno-multimedialny. Dokument Michała Szymanowicza pt. „Jak skała na morzu. O polskości Pomorza&quot", to film, który powstał również na podstawie wydanego albumu. Całość muzyczną klamrą spina płyta z premierowymi piosenkami autorstwa Dariusza „Maleo” Malejonka z zespołem, śpiewanymi m.in. przez Renatę Przemyk, Anię Rusowicz czy Marikę.

Wydawcą jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych z Warszawy, a cały projekt sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości (Program „Niepodległa”).

Mamy nadzieję, że lektura książki zainspiruje Czytelników do szerszego zainteresowania się historią Pomorza. Regionu, w którego losach jak w soczewce skupiają się dzieje naszego kraju: tragiczne, skomplikowane, inspirujące i zdumiewające – dodają autorzy.

Wernisaże wystawy oraz koncerty promujące to wydarzenie odbyły się już w Lublinie i Warszawie. Ekspozycja ma także przyjechać na Pomorze, w tym również do Tczewa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...