09.11.2021 11:27 3 mat.pras.

Komu wystarczą opony całoroczne, a kto powinien sięgnąć po zimowe?

mat.pras.

Opony całoroczne cieszą się ostatnimi laty ogromną popularnością wśród kierowców. Ma to związek ze splotem korzystnych dla tego rozwiązania czynników. Przede wszystkim producenci ogumienia dostrzegli w tym produkcie ogromny potencjał, dlatego skupili się na projektowaniu nowych wzorów bieżników i mieszanek gumowych, czyli rozwiązań umożliwiających bezpieczne podróżowania przez cały rok. Dodatkowo modelom uniwersalnym bardzo sprzyjała w ostatnich latach pogoda – w Polsce rzadko zimy były na tyle srogie, aby z pełną mocą uwidocznić użytkownikom niedostatki modeli wielosezonowych, zwłaszcza w centralnej i północnej części kraju. Drogowcy zazwyczaj szybko reagują na silne opady śniegu, przez co znaczna część kierowców zdążyła zapomnieć o tym, jak jeździ się po zaśnieżonych drogach.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, czy można przewidywać, że opony wielosezonowe wyprą z rynku modele zimowe? Zdecydowanie nie. W naszych warunkach ogumienie sezonowe wciąż okazuje się bezpieczniejszym wyborem dla większości kierowców. Wcale nie potrzeba śniegu i lodu do tego, aby opony uniwersalne przestały gwarantować bardzo dobre osiągi.

Jednak zimowe?

Warunki, w których pełnię swoich możliwości pokazują opony zimowe to wcale nie siarczysty mróz i gruba warstwa śniegu na drodze. Producenci projektują je z myślą o temperaturach rzędu kilku stopni Celsjusza i niższych. Z tego powodu zaleca się wymianę ogumienia letniego na zimowe wówczas, gdy średnia temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się poniżej 7°C.

Mieszanki gumowe specjalnie dostosowane do takich warunków zachowują odpowiednią miękkość, przez co zapewniają stabilną jazdę i krótką drogę hamowania. Opony letnie w tych samych okolicznościach twardnieją i tracą swoje właściwości, co może okazać się niezwykle niebezpieczne w czasie podróży. Natomiast modele całoroczne muszą poradzić sobie z każdymi warunkami, czyli zarówno 30-stopniowym upałem, kiedy asfalt rozgrzewa się nawet do około 40°C, jak i kilkustopniowym mrozem. I rzeczywiście się z tego zadania wywiązują, jednak trudno oczekiwać od nich osiągów porównywalnych z sezonowymi odpowiednikami.

Materiał, z jakiego produkuje się opony to tylko jeden z aspektów, gdzie modele całoroczne muszą iść na kompromisy. Inna rzeźba bieżnika zapewnia trakcję na śniegu, a inna przyczepność podczas dynamicznego wchodzenia w zakręty na suchej nawierzchni. Dochodzą do tego także czynniki takie jak

głośność opony czy efektywność toczenia. Modele sezonowe projektuje się z jasno określonymi priorytetami, odpuszczając w innych aspektach. Mogą być na przykład dosyć głośne.

W przypadku modelu wielosezonowego nie może mieć to miejsca. Stąd kolejny kompromis – wszechstronne osiągi wiążą się z tym, że pod żadnym względem opony całoroczne nie są bardzo dobre, lecz w każdym aspekcie okazują się przynajmniej solidne.

Dla kogo całoroczne?

Wybór opon całorocznych wiąże się z oszczędności czasu i pieniędzy dla osób, które pokonują niewielkie przebiegi, czyli około 10-15 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Warto pamiętać o tym, że okres przydatności ogumienia to 10 lat od daty produkcji. Szczególnie w przypadku modeli zimowych może zatem dojść do sytuacji, w której mało jeżdżący kierowca będzie zmuszony wymienić opony szybciej, niż zużyje się ich bieżnik – mówi Oskar Burzyński, specjalista ds. sprzedaży w Oponeo S. A.

Ogumienie wielosezonowe najlepiej sprawdzi się w mniej wymagających okolicznościach, czyli u kierowców pokonujących w ciągu roku małe lub średnie przebiegi – kilka, a nie kilkanaście tysięcy kilometrów – a także robią to głównie po mieście. Regularnie odśnieżane ulice i raczej mało dynamiczna jazda to warunki, gdzie różnica pomiędzy oponami sezonowymi a wielosezonowymi szybko się zaciera.

Przy oponach zimowych powinny pozostać natomiast osoby, które każdego tygodnia pokonują setki kilometrów, poruszają się po trasach poza miastem lub dysponują pojazdem o dużej mocy i nie stronią od jej wykorzystywania. Sezonowe ogumienie to również lepsze rozwiązanie dla najbardziej wymagających kierowców, czyli tych, którzy bez względu na panujące warunki chcą cieszyć się maksymalnymi bezpieczeństwem jazdy.

Więcej opinii ekspertów dotyczących opon całorocznych można znaleźć w artykule dostępnym na blogu Oponeo: https://www.oponeo.pl/artykul/opony-caloroczne-poznaj-opinie-ekspertow


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...