Po blisko dwóch latach został ukończony remont dworca PKP w Tczewie. Od 19 sierpnia pasażerowie mogą w pełni korzystać z udogodnień i nowego wnętrza. Są już pierwsi chętni do odwiedzenia go po liftingu.
Miesiące utrudnień dla pasażerów, drzwi z różnych stron, obejścia do peronu pierwszego zamknięte, kasy biletowe w kontenerze. Tak było podczas trwającego blisko 2 lata remontu dworca głównego PKP w Tczewie. Koszt przebudowy szacowany jest na blisko 17,9 mln zł brutto. Uroczystego otwarcia dokonano 19 sierpnia.
Fot. MW
Budynek wybudowany został zaraz po wojnie w 1949 roku. Przez lata nieco zaniedbany nie spełniał już swojej roli. W związku z coraz to nowymi wymogami stawianymi przez Unię Europejską, zwłaszcza dotyczącymi przemieszczania się osób niepełnosprawnych oraz dyrektywami dotyczącymi dostosowania dworców do pasażerów z trudnościami w poruszaniu się, zdecydowano o jego modernizacji. W ramach prac rozbudowano windy, wybudowano schody ruchome na poziom -1, na którym jest mała poczekalnia. Będzie to też siedziba Komendy Straży Ochrony Kolei oraz miejsce dla pomieszczeń biurowych dla spółek kolejowych.
Ponadto zostały umieszczone drzwi automatyczne. Przed wejściem osoby niewidome mogą skorzystać z mapy dworca w alfabecie Braille`a, a także plany dotykowe. Kasy biletowe jak i biletomat dostosowany jest dla osób poruszających na wózku inwalidzkim.
Fot. MW
Budynek wyposażony jest w systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy. Posiada też energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne.
W bezpośrednim otoczeniu dworca ułożono nową nawierzchnię nawiązującą do istniejącej na placu przed budynkiem oraz uporządkowano tereny zielone. Przy południowej elewacji ustawiono stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów.
Fot. MW
W najbliższym czasie w budynku dworca zaczną przyjmować punkty usługowe, piekarnia i kilka innych sklepów bądź innych obiektów.