05.07.2021 13:55 0 MW

Józef Golicki z nagrodą fundacji Polcul

Fot. www.wrotatczewa.pl

Tczewianin Józef Golicki znalazł się wśród 13 laureatów Fundacji Polcul. Gratulacje dla Pana Józefa płyną z całego powiatu.

Józef Golicki od lat promuje i propaguje dzieje Tczewa i jego mieszkańców. Jego zdjęcia i opisy Tczewa w wydawanych cyklicznie albumach, przenoszą nas w inny wymiar, w inny Tczew. Ponadto to twórca i organizator festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego. To właśnie za wieloletnią wielokierunkową działalność społeczną oraz promowanie historii kultury i obyczajów miasta Tczewa i regionu kociewskiego otrzymał te zaszczytne wyróżnienie.

Poza tczewianinem wyróżnieni zostali:

Katarzyna Batko-Tołuć - za wieloletnie, konsekwentne, profesjonalne i twórcze przedsięwzięcia na rzecz rozwoju obywatelskiej działalności strażniczej w Polsce. Jarosław Chołodecki - za odwagę, konsekwencję i upór w przekształcaniu Warszawy w Miasto Muzyki. Natalia Gebert - za świadczenie bezpośredniego i różnorodnego wsparcia uchodźczyniom i ich rodzinom poprzez „Dom Otwarty”. Paweł Grzesiowski - za budowę społeczeństwa obywatelskiego poprzez informację i niezwykle skuteczną promocję strategii walki z koronawirusem w Polsce. Jolanta i Robert Jareccy - za szerzenie kultury i obyczajów bieszczadzkich rubieży, propagowanie ludzi kultury poprzez spotkania, warsztaty i wyświetlane filmy w stworzonym kinie Końkret. Krzysztof Jarymowicz - za wieloletnią działalność wspierającą uchodźców oraz integrację środowisk wykluczonych, w tym utworzenia projektu”Etnoligi”. Stanisława Kuzio-Podrucka - za niestrudzoną działalność w obronie praw człowieka a w szczególności za mobilizację kobiet spoza dużych miast w obronie ich praw obywatelsKICH. Małgorzata Mirga-Tas- za przeciwdziałanie poprzez twórczość artystyczną dyskryminacji i wykluczeniu mniejszości narodowych. Elżbieta Podleśna- za poświęcenie i przykład niezłomnej postawy w obronie praw obywatelskich i wolności wypowiedzi. Klementyna Suchanow - za wybitne osiągnięcia w walce o prawa kobiet. Joanna Wilk-Yaridiz - za podtrzymywanie polskości w rodzinach potomków Polaków przez upowszechnianie znajomości języka polskiego, kultury i polskich tradycji narodowych.

Jak podaje Wikipedia Fundacja POLCUL założona w 1980 r. w Australii przez Jerzego Bonieckiego pod nazwą Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej. Po zmianach ustrojowych i zniesieniu komunizmu głównym celem Polcul Foundation stało się promowanie społeczeństwa obywatelskiego, promowanie zaangażowania i gospodarności w duchu tolerancji i społecznej odpowiedzialności. Polcul Foundation nagradza obecnie „małych bohaterów” – ludzi, którzy angażują się w działalność społeczną często na poziomie lokalnym. Jan Nowak-Jeziorański w 15. rocznicę Polculu w 1993 r. napisał: „...Temu anonimowemu społecznikowi, pracującemu często w ciężkich warunkach bytowych, wydaje się, że nikt nie dostrzega jego pracy i jej wyników. I oto nagle z Sydney, z najbardziej od Polski oddalonego kontynentu, nadchodzi znak, że został tam nie tylko zauważony, ale doceniony i wyróżniony. Stamtąd przychodzi znak podziękowania i uznania. Ile w tej nagrodzie ładunku i zachęty do dalszego działania, ile przypływu energii i woli. Pomyśleć, że dzięki Polculowi już blisko tysiąc tych nieznanych bohaterów pozytywnych przeżyło chwile radości i zasłużonej dumy”.

W skład Kapituły Fundacji POLCUL, która decyduje o przyznaniu nagród, wchodzą: Czesław Bielecki, Mirosław Chojecki, Norman Davies, Jacek Federowicz, Janina Ochojska, Jan Pakulski, Zbigniew Nosowski, Jan Ołdakowski, Henryk Woźniakowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...