21.06.2021 11:42 0 Anna Peichert, Pracownia Edukacji Ekologicznej/wrotatczewa.pl

Tczew: Nietoperze w mieście

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl

Po wybudzeniu się z zimowej hibernacji, od kwietnia, a w przypadku niektórych gatunków, od maja, nietoperze przypominają mieszkańcom o swoim istnieniu. Problemem jest to, że ludzie nie wiedzą, jak postępować w takich sytuacjach jak np. pojawianie się nietoperzy w mieszkaniach lub nietoperz odpoczywający w pobliżu domu.

Pamiętajmy, że nietoperze pojawiają się w mieszkaniach, klatkach schodowych etc. w poszukiwaniu dogodnych kryjówek (szczególnie podczas upałów). Wąska szczelina uchylonego okna to dla nich bezpieczny wlot do kryjówki, do której nie dostanie się żaden drapieżnik. To, co znajduje się po drugiej stronie szczeliny, może być zaskoczeniem zarówno dla nietoperza, jak i mieszkańców budynku. Nietoperze nie szukają u nas kryjówek na stałe.

Takie niefortunne wizyty tych mało znanych i mało lubianych ssaków zdarzają się w okresach przelotów pomiędzy kryjówkami zimowymi a letnimi oraz odwrotnie. Jesienią młode nietoperze często po raz pierwszy poszukują zimowisk, a na wiosnę, gdy jeszcze jest za mało owadów do uzupełnienia strat energetycznych po zimie, takie wędrówki wymagają przerw na odpoczynek.

Pamiętajmy, że to bardzo pożyteczne i niezbędne w przyrodzie zwierzęta. Żerują tam, gdzie jest dużo owadów. A osoby, które ich nie lubią z przyczyn kulturowych, może przekona fakt, że jeden nietoperz w ciągu 1 nocy może zjeść ok. 3000 szt. komarów.

Co zrobić, jeśli zobaczymy nietoperza w domu lub w pracy?

Nigdy nie próbujemy łapać go gołymi rękami! To dla zwierzęcia wielki stres, a niektóre z nich mogą przenosić patogeny np. wścieklizny. Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w Polsce: od najmniejszych – karlików, po największe – borowce są pod ochroną. Dajmy mu spokojnie odlecieć. Zgaś światło, otwórz szerzej okno, a sam odleci. Jeśli odczuwasz potrzebę natychmiastowego pozbycia się nieproszonego gościa w dzień (np. śpiącego na firance), użyj do tego grubych rękawic i kartonowego pudełka. Najprościej jest przykryć go pudełkiem, a następnie pod niego wsunąć kawałek sztywnego kartonu, tak aby nietoperz znalazł się w pudełku. Następnie trzeba przetrzymać zamkniętego nietoperza do wieczora – nie wolno go wypuszczać przed zachodem słońca! Oczy nietoperzy przyzwyczajone są do bardzo małej ilości światła, dlatego lepiej, pozostał w kartonie do wieczora. Włóż mu do środka kawałek szmatki czy papierowego ręcznika, aby mógł się “ukryć”. Wieczorem można go wypuścić.

W przypadku problemów należy skontaktować się z chiropterologami, których liczne grono zamieszkuje wszystkie regiony naszego kraju. Pomogą oni w trudnych sytuacjach!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24