Puck świętował 101. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Pod pomnikiem Józefa Hallera kwiaty złożył m.in. prezydent RP Andrzej Duda. W ramach obchodów odbyła się w środę (10 lutego) uroczysta msza święta i koncert. Ważne osobistości wygłosiły także przemówienia.
To była inna, ale nadal wyjątkowa rocznica zaślubin Polski z morzem. Do Pucka w środę (10 lutego) zawitały ważne osobistości, które mimo pandemii, obowiązujących obostrzeń i trudnych warunków pogodowych świętowały 101. jubileusz.
– 101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła. Generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, tzn. w istocie dokonał objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą Polską wybrzeża Bałtyku. 147 km brzegu morskiego przejęła wtedy Polska w wyniku ustaleń traktatu wersalskiego i miało to dla odradzającej się Rzeczypospolitej fundamentalne znaczenie gospodarcze, choć Polska nie dostała wtedy żadnego znaczącego portu. Ale to zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy portu – własnego, nowego, wielko-morskiego – w Gdyni. Wcześniej, na samym początku, portem, który miała Rzeczpospolita, był właśnie Puck, gdzie dziś jesteśmy - przemawiał prezydent Polski Andrzej Duda.
Pod pomnikiem Józefa Hallera kwiaty złożył m.in. prezydent. Towarzyszył mu wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Wśród ważnych gości była również delegacja Marynarki Wojennej wraz z honorową asystą.
– To są zupełnie inne obchody zaślubin Polski z morzem, ale przypominamy to wydarzenie i wciąż podkreślamy, że Puck ma swoje ważne miejsce w historii i trzeba o tym pamiętać. Nasze miasto zasługuje na to, żeby być szanowanym, bo pełnił kiedyś funkcje i strategiczne, i kulturo-twórcze. Pucczanki i pucczanie są bardzo dumni z tego wydarzenia – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.
W ramach uroczystości w puckiej farze odbył się koncert pn. „Z muzyką na skrzydłach wolności”. Wszystkie wydarzenia transmitowane były na żywo.