12.10.2020 12:35 1 NW/pomorskie.eu

Osocze może pomóc w leczeniu chorych. Poszukiwani są ozdrowieńcy

Źródło:pomorskie.eu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców. Osoczem mogą podzielić się osoby, które w ostatnim czasie przebyły COVID-19 oraz te, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo.

Osocze wykorzystywane jest do leczenia pacjentów w ciężkim stanie. Zawiera ono przeciwciała, które pomagają zwalczać koronawirusa, dlatego ważne jest, by pobrane osocze miało odpowiednią ilość przeciwciał.

Kto może oddać osocze?

Osocze oddać może każdy, kto był zakażony koronawirusem i został uznany za ozdrowieńca lub ten, u kogo testy potwierdziły obecność przeciwciał. Ważne, by od czasu zakażenia został przeprowadzony dwukrotnie wymaz z nosogardzieli na obecność wirusa i oba wyniki były ujemne, a od czasu drugiego badania minęło przynajmniej 14 dni - podaje pomorskie.eu.

Jest wielu chętnych do oddawania osocza, ale niestety niektórych z nich dyskwalifikują choroby współistniejące. Co więcej, u prawie połowy ozdrowieńców poziom przeciwciał jest na bardzo niskim poziomie. A w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową chodzi o to, aby osocze pomogło zneutralizować wirusa i wsparło układ odpornościowy w walce z SARS CoV-2 – mówi zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK Anna Jaźwińska-Curyłło.

Nim osocze zostanie podane choremu przechodzi szereg testów. Określa się grupę krwi, robi testy na obecność HBV, HCV, HIV i kiły. Miana przeciwciał anty-SARD-CoV-2 bada się jedynie w Białymstoku, a średni czas oczekiwania na wynik to 7-8 dni.

Co musisz wiedzieć

Osocze pobierane jest od osób między 18 a 60 rokiem życia. Ozdrowieniec powinien ważyć minimum 50 kg i jego stan zdrowia musi być dobry. Najlepszymi dawcami są mężczyźni, którzy nie byli w swoim życiu leczeni krwią i kobiety, które nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. Jeśli osocze chce oddać kobieta, która kiedyś urodziła dziecko, to robione są dodatkowe badania na obecność przeciwciał anty-HLA. Badanie to robi jedynie Instytut Hematologii i Transfuzji w Warszawie, a czas oczekiwania na wyniki to od 2-3 tygodni.

Osocze może też oddać osoba, która miała potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych). Dawcą może być również człowiek, który miał stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miał objawów choroby, minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał – czytamy na pomorskie.eu.

Zostań dawcą

Aby oddać osocze należy skontaktować się mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 58 520 4040 z RCKiK. Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza a badanach klinicznych i na frakcjonowanie. Proces oddawania osocza trwa około 40 minut. Żeby mieć pewność najlepiej jest pobrać osocze trzy razy. Zabieg przeprowadzany jest metodą plazmaferezy i wykonuje się go w tygodniowych odstępach.

Zabiegi są wykonywane w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku od poniedziałku do piątku i w Oddziale Terenowym w Kościerzynie.

Warto podkreślić, że to niewielki wysiłek, a może pomóc innym chorym, którzy zmagają się z koronawirusem – tłumaczy członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Pierwszą osobą, która oddała osocze w woj. pomorskim był marszałek Mieczysław Struk, o czym więcej można przeczytać pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...