17.06.2020 19:00 1 mike/mat. pras. 7. PBOT
Po trzymiesięcznej przerwie, która miała związek z realizacją zadań w ramach „Operacji Wiosna”, rusza ponowna rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą też kontynuowane działania szkoleniowe. Najbliższe wcielenia do służby zaplanowano w terminach 3 i 24 lipca, w 73. Batalionie Lekkiej Piechoty w Słupsku.
Żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio aktywnie uczestniczyli w operacji „Aktywna Wiosna”, której celem było przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa. Zmieniono też tryb funkcjonowania formacji – ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Obecnie liczba zadań w zakresie zwalczania zagrożeń epidemicznych znacznie się zmniejszyła, stąd możliwość powrotu do działań szkoleniowych.
– Wznowiliśmy nabór ochotników oraz szkolenie już powołanych terytorialsów. Chcemy tym samym otworzyć się na przyjęcie kolejnych żołnierzy, którym bliska jest ochrona i niesienie pomocy w swojej lokalnej społeczności. Chcemy też umożliwić im powrót do doskonalenia lub odnowienia nawyków bojowych – mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. PBOT.
Mat. pras. 7. PBOT
Wszyscy chętni do służby w szeregach WOT mogą się zgłaszać do Wojskowych Komend Uzupełnień, właściwych w stosunku do miejsca zamieszkania. Osoby, które wcześniej nie przeszły przeszkolenia wojskowego, będą skierowane na 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Ochotnicy po przeszkoleniu wojskowym muszą przejść ośmiodniowe szkolenie. Cały proces szkolenia terytorialsów trwa trzy lata. Później są prowadzone zajęcia rotacyjne.
– W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady – wyjaśnia Tomasz Klucznik.
Służbę może pełnić każdy niekarany obywatel Polski, który ma odpowiednie predyspozycje psychofizyczne. Granice wiekowe wynoszą 18–55 lat w przypadku szeregowych i 18–63 lata w przypadku podoficerów i oficerów.