17.06.2020 08:30 0 raz

Tczew kolebką szkolnictwa morskiego

fot. UM Tczewa

Sto lat temu Minister Spraw Wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisał akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. Tak zaczęła się 10-letnia historia placówki. W Tczewie można obejrzeć specjalną wystawę przygotowaną z tej okazji.

Do dzisiaj istnieje budynek, w którym kształcili się przyszli oficerowie polskiej marynarki handlowej. Przez prawie 10 lat – od 1920 roku - tczewską szkołę ukończyło około 140 absolwentów, którzy cieszyli się u wszystkich armatorów ogromnym autorytetem i uznaniem. Szkoła wywarła duży wpływ nie tylko na wychowanków, ale też na społeczność lokalną. Podniosła rangę Tczewa w ówczesnej Polsce. W 1930 roku Szkołę Morską przeniesiono do nowego gmachu w Gdy­ni. Teraz jej tradycje kontynuuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Uroczystości 100-lecia tczewskiej szkoły rozpoczęły się od otwarcia wystawy "Z Tczewa na morza i oceany...". W budynku dawnej szkoły obecnym I Liceum Ogólnokształcącym odsłonięto też pamiątkową tablicę poświęconą absolwentom i wykładowcom szkoły.

Pamiętajmy, że to właśnie w Tczewie kształcili się ludzie, którzy stali się trzonem m.in. floty handlowej II RP - podkreśli sekretarz stanu w Kancelaria Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przed budynkiem szkoły goście jubileuszu zasadzili też pamiątkowy dąb. Na pobliskim cmentarzu wojewoda wraz z ministrem złożyli wieńce na grobie komandora dr Floriana Hłasko, absolwenta tczewskiej szkoły.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Polska miała zaledwie skrawek wybrzeża, bez jakiegokolwiek większego portu lub miasta przymorskiego. Zanim więc powstał nowoczesny port w Gdyni, to właśnie niewielki port rzeczny w Tczewie został rozbudowany i awansował do roli portu morskiego czy raczej rzeczno-morskiego. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w 1926 roku, a uczestniczył w nim Eugeniusz Kwiatkowski, główny architekt polityki morskiej odrodzonej Polski – przypomniał Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

We wtorek 16 czerwca, czyli w przededniu setnej rocznicy podpisania rozkazu gen. Józefa Leśniewskiego o powołaniu Szkoły Morskiej w Tczewie, Fabryka Sztuk otworzyła wystawę plenerową „Z Tczewa na morza i oceany”.

Wystawa to kalendarium dziejów Szkoły Morskiej od momentu powstania aż do współczesności. Dużo miejsca poświęcono kultywowaniu tradycji szkolnictwa morskiego w naszym mieście, w tym zjazdom absolwentów. Wystawa zawiera zdjęcia ze zbiorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie oraz od osób prywatnych. Jej autorem jest Józef Ziółkowski, a opracowaniem graficznym zajęła się Natalia Kuśmierczuk.

Ekspozycję można zwiedzać do końca września na placu przed dworcem PKP.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...