09.06.2020 12:34 3 mike/mat. pras.
Mieszkańcy Pomorza ponownie mogą skorzystać z możliwości przeprowadzenia badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego. Akcja została wstrzymana ze względu na pandemię koronawirusa. Obecnie opracowano niezbędne procedury, które pozwalają zachować bezpieczeństwo i dla pacjentów, i dla personelu.
Skala zachorowań na raka jelita grubego w Polsce może i powinna niepokoić. Każdego roku w naszym kraju diagnozuje się około 14 tysięcy nowych przypadków tego typu nowotworu. Dzięki odpowiednio wcześnie wykonanemu badaniu, czyli kolonoskopii, można przeciwdziałać rozwojowi tej choroby, zmniejszając ryzyko zachorowania nawet o 90%. Od 2000 roku w Polsce jest realizowany program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Dotąd wzięło w nim udział ponad 101 tysięcy osób i choć liczba ta wciąż wzrasta, badanych powinno być więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat na Pomorzu realizowano program „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, który był finansowany ze środków unijnych.
– Po dwóch latach działań efekty są już widoczne Jednocześnie wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Niestety, zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także – co zadziwiające – lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.
Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej, przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Badanie trwa około 15–30 minut.
Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców województwa pomorskiego:
w wieku 50–65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego;
w wieku 40–65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
osób w wieku 20–65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.
Aby umówić się na badanie, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego online, który jest dostępny pod tym linkiem. Z aktualnym procedurami dotyczącymi badania można się zapoznać tutaj. Kampania potrwa do końca 2020 roku. Z badań można skorzystać w szpitalach:
COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika, Nowe Ogrody 1–6, 80–803 Gdańsk, tel. (58) 764 05 25;
COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha (Szpital na Zaspie), Jana Pawła II 50, 80–462 Gdańsk, tel. (58) 768 43 83.