13.05.2020 13:21 0 mike

Rusza III etap 'odmrażania' gospodarki

Źródło: Mateusz Morawiecki/Facebook

Podczas środowej (13 maja) konferencji prasowej przedstawiciele rządu zaprezentowali kolejny etap „odmrażania gospodarki”. W trzecim etapie tego procesu, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, zezwolono m.in. na otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych czy punktów gastronomicznych. Zmienią się również zasady podróżowania środkami komunikacji publicznej.

W środowej, wspólnej konferencji prasowej wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, Łukasz Szumowski, minister zdrowia, i Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Na wstępie Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz bardziej opanowana, choć trudno mówić o końcu zagrożeń.

Rozumiem, że pandemia daje dużo do myślenia i pozostawiła trwały ślad w naszych głowach i sercach. Powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa i stosowania się do rygorów – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że wirus jest groźny i nieprzewidywalny, a najlepszym przykładem jest sytuacja panująca na Śląsku. Wbrew pogłoskom, rząd nie zamierza zamykać województwa śląskiego.

Co się zmieni od 18 maja?

  • Otwarte zostaną zakłady fryzyjskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym. Zalecane jest umawianie się na wizytę przez internet albo telefon. Konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego i higieny.

  • Częściowo będą mogły być otwarte punkty gastronomiczne i restauracje; będzie też możliwe otwieranie ogródków gastronomicznych.

  • W środkach komunikacji publicznej będzie można korzystać z 30% wszystkich wolnych miejsc – siedzących i stojących – dla danego pojazdu, przy utrzymaniu dotychczasowego reżimu odległości między pasażerami.

  • W szkołach policealnych będą mogły się odbywać zajęcia praktyczne, w ograniczonych grupach.

  • Będzie więcej możliwości w uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, a także w salach i halach sportowych i gimnastycznych, z określonymi ograniczeniami.

  • Możliwe będzie prowadzenie prób i ćwiczenia na uczelniach artystycznych.

To nie koniec zmian, których można się spodziewać w najbliższych dniach. Od 25 maja dla dzieci z klas I–III będzie zapewniona opieka w szkołach, przy czym nie będą to lekcje, lecz zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

To rodzice decydują, czy dzieci udadzą się na zajęcia opiekuńcze. Nadal będzie możliwość pobierania zasiłku – dodał Mateusz Morawiecki.

Możliwe będą też konsultacje maturzystów i ósmoklasistów. Od 1 czerwca takie konsultacje możliwe będą dla wszystkich uczniów (np. w celu poprawy ocen).

Mam nadzieję, że już niedługo nadejdzie dzień, w którym można powiedzieć, że pokonaliśmy koronawirusa – podsumował premier.

Z kolei minister Łukasz Szumowski przypomniał dwie podstawowe zasady obowiązujące w czasie walki z pandemią koronarwirusa. Pierwsza z nich dotyczy przestrzegania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej; druga – to szybkie określanie osób chorych, które mogą zarażać innych.

Działania, które musimy podjąć, muszą być zachowane w tym reżimie. W zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być poczekalni – nadmienił szef resortu zdrowia, odnosząc się do planowanych zmian.

Z kolei minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że możliwość odbywania praktyk w szkołach policealnych czy technikach wynika z faktu, że forma zdalna nauczania nie zawsze jest wystarczająca. Szef resortu edukacji zapowiedział też otwieranie schronisk młodzieżowych. Będą też możliwe zajęcia w niewielkich grupach, w domach kultury i podobnych placówkach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...