30.04.2020 08:27 0 raz
W najbliższy piątek (1 maja) wielu z nas rozpocznie długi majowy weekend. Dla policjantów natomiast jest to okres wytężonej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli. Stróże prawa przypominają też, jak być bezpiecznym podróżując na rowerze lub motocyklem.
Jak pokazują policyjne statystyki, w pierwszych dniach maja wzrasta ilość zdarzeń drogowych oraz liczba osób nietrzeźwych, którzy zdecydowali się kierować pojazdem.
— Najczęstsze przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy też wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. W 2019 roku na drogach powiatu starogardzkiego doszło do 135 wypadków, w następstwie, których zginęło 14 osób, a 160 zostało rannych - informuje asp. sztab. Marcin Kunka, specjalista ds prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.
W tej statystyce zawierają się także 2 wypadki drogowe, w których śmierć ponieśli kierowcy jednośladów. Do pierwszego z tych tragicznych wypadków doszło w drugiej połowie kwietnia 2019 roku w miejscowości Lubiki Małe, gdzie kierujący motocyklem 26-latek zderzył się z przebiegającym przez drogę jeleniem. Cyklista stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Niestety obrażenia jakich doznał okazały się śmiertelne.
Do drugiego tragicznego wypadku z udziałem kierowcy jednośladu doszło w połowie grudnia ubiegłego roku w Semlinie, gdy w jadącego na motorowerze mężczyznę uderzył wybiegający z pobocza koń. W wyniku zderzenia mężczyzna stracił panowanie nad swoim jednośladem i zjechał na lewą stronę drogi, wprost pod jadące w przeciwnym kierunku auto. Obrażenia, jakich doznał 32-letni motorowerzysta, okazały się śmiertelne.
— Z policyjnych statystyk wynika, że odsetek wypadków z udziałem cyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniemy szybciej zauważeni na drodze. Uważajmy na pieszych i przepuszczajmy na pasach przechodniów - radzi przedstawiciele starogardzkich stróżów prawa.
Rozpoczynając sezon trzeba pamiętać o właściwym wyposażeniu roweru, który powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do pojazdu lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski z pewnością sprawią, że będziemy szybciej widoczni dla innych, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.
— Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym - przypomina asp. sztab. Kunka.
Warto wiedzieć, że przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
— opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
— szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
— warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku na drodze, to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.