14.03.2020 12:05 17 NW/Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo zdrowia w sobotę (14 marca) poinformowało o dwóch nowych przypadkach zakażenia konorawirusem w Gdańsku. Zostały one potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Na chwilę obecną w Polsce wirusa potwierdzono u 84 osób.
W sobotę (14 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że koronawirus został potwierdzony pozytywnymi testami u dwóch osób z województwa pomorskiego, w Gdańsku oraz u jednej z województwa opolskiego, w Opolu. W sumie zakażonych koronawirusem są w Polsce 84 osoby. Z czego dwie zmarły.
Liczba osób, u których testy laboratoryjne wychodzą pozytywnie wzrasta z każdą dobą. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto 4 marca u pacjenta w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił z Nadrenii Północnej-Westfalii, był na karnawale, gdzie doszło do wielu zakażeń.
12 marca w Poznaniu zmarła 56-letnia kobieta, która miała poważne problemy zdrowotne. 13 marca zmarł 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu.
Woj. pomorskie – (Gdańsk) – 2
Woj. opolskie – (Opole) – 3
Woj. wielkopolskie – (Poznań) – 6
Woj. mazowieckie – (Warszawa) – 11
Woj. zachodnio-pomorskie – 5
Woj. lubuskie – (Zielona Góra) – 1
Woj. dolnośląskie – (Wrocław), (Bolesławiec), (Oleśnica) – 11
Woj. małopolskie – (Kraków) – 1
Woj. śląskie – (Cieszyn) – 3, w tym 1 dziecko /(Sosnowiec) –1 /(Chorzów) –1 /(Zawiercie) – 2 /(Raciborz) – 5
Woj. lubelskie – (Lublin) – 11 /(Bężyce) – 1
Woj. warmińsko-mazurskie – (Ostróda) – 4
Woj. łódzkie (Łódź) – 8
Woj. podkarpackie – (Rzeszów) – 2 /(Leżajsk) – 2 /(Nisko) – 1 /(Łańcut) – 1
Woj. świętokrzyskie – (Starachowice) – 2
Przypominamy, że w piątek (13 marca) podczas specjalnej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego.
Z dniem 14 marca, by zmniejszyć liczbę osób przebywających w tym samym miejscu, ograniczona została działalność galerii handlowych. W nich otwarte zostają jedynie apteki, sklepy spożywcze, drogerie oraz pralnie. Tym samym Ministerstwo Zdrowia zastrzegło, że nie zostaną zamknięte sklepy, a obywatele nie muszą martwić się, że zabraknie jedzenia.
Z soboty na niedzielę zostaną wstrzymane wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Utrzymany zostanie ruch samochodowy, jednak na granicach będą prowadzone rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Pozostają jedynie loty czarterowe, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju.
W środę (11 marca) zamknięto szkoły, przedszkola i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) oraz uniwersytety. Następnie podjęto decyzję o zamknięciu kin, muzeów i teatrów. Natomiast podczas piątkowej (13 marca) konferencji zapadła także decyzja o zamknięciu wszystkich klubów, pubów, kawiarni, restauracji, kasyn i tym podobnych miejsc. Wszystkie restauracje mogą świadczyć jedynie usługi na wynos bądź na dowóz.
Wprowadzono także zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polscy obywatele wracający z zagranicy udadzą się na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie stosowanie się do niej może grozić karą do nawet 5 tysięcy złotych.
Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. Episkopat wydał w tej sprawie komunikat:
– W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy Świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób – napisał w specjalnym komunikacie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu przypomina o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. – Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu – zaznaczył abp. Stanisław Gądecki.