27.01.2020 18:25 0 raz
To będzie największa impreza rekonstrukcyjna z XVII wieku w Polsce, chociaż z międzynarodowym udziałem rekonstruktorów, i wsparciem zza oceanu. O organizacji inscenizacji bitwy pod Gniewem z 1626 roku, jak i o wsparciu tej imprezy będącej znakiem rozpoznawczym regionu, rozmawiano podczas II Sejmiku Kociewskiego.
W Gniewie już po raz drugi odbył się Sejmik Kociewski. Wydarzenie to, które odbyło się w sobotę 25 stycznia, było okazją do rozmów na temat największej imprezy rekonstrukcyjnej z XVII wieku w Polsce – Festiwalu Historycznego Vivat Vasa!
Przypomnijmy, głównym wydarzeniem Vivat Vasa! jak co roku będzie inscenizacja „Bitwa pod Gniewem 1626”. Na polu bitwy, jak i w samym mieście będzie się sporo działo. W 2020 r. organizatorzy spodziewają się 500 żołnierzy oraz 60 husarzy. W bitwie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, Czech, Ukrainy Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz Kanady.
— Równolegle w dniach 7-9 sierpnia na rynku w Gniewie odbędzie się Jarmark Rzemiosł Dawnych. Ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Miejscowi kowale zaprezentują swój kunszt podczas Gniewskiego Pokazu Sztuki Kowalskiej. Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami muzyki folkowej – zachęca do udziału Szymon Jabłoński z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie.
Sobotni sejmik był niejako preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce latem. Podczas tego wydarzenia prowadzono na nim rozmowy na temat przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości festiwalu.
— Podczas obrad wcześniej wybrany Marszałek Cezary Zawadziński, prezes amerykańskiej firmy SMR Automotive, na ręce prezesa Chorągwi Husarskiej Krzysztofa Ubrana wręczył czek w wysokości 15 000 dolarów, który w dużej mierze pomoże zorganizować tegoroczną imprezę – poinformował Jabłoński. - Mimo, iż Vivat Vasa! rozpoczyna się dopiero latem, organizatorzy już od kilku miesięcy pracują nad organizacją wydarzenia. Osoby zainteresowane podjęciem współpracy przy tegorocznym Festiwalu Historycznym Vivat Vasa! zachęcamy do kontaktu 535-40-21 oraz mailowo: [email protected].
A dzień później, w niedzielę 26 stycznia, na polach w miejscowości Nicponia, można było podziwiać kunszt husarzy z Gniewu, którzy wezmą udział w inscenizacji bitwy.
autor: Jędrzej Razowski