23.01.2020 13:40 12 mike/MOSG
Ruszył nowy nabór do Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na chętnych w 2020 roku będzie czekać 60 miejsc. Dokumenty będzie można złożyć również osobiście już w najbliższą sobotę (25 stycznia), w gdańskiej komendzie MOSG.
Służba w straży granicznej to nie tylko praca, ale i duża dynamika działania oraz podejmowanie różnorodnych wyzwań. Warunkiem koniecznym jest posiadanie obywatelstwa polskiego, a górna granica wieku to 35 lat.
– Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf – wyjaśnia kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Fot. MOSG
Kolejny etap rekrutacji to postępowanie kwalifikacyjne w jednym z ośrodków straży granicznej. Przed kandydatami będzie wyzwanie w postaci testów z wiedzy ogólnej i z wybranego języka obcego. Należy też zaliczyć test sprawności fizycznej i odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Ostatni etap to orzeczenie komisji lekarskiej. Jeśli jest ono pozytywne, kandydat na pogranicznika zostaje skierowany na ośmiomiesięczne szkolenie, które poprzedza służbę we właściwych jednostkach.
– Osoby chętne do pracy w straży granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych. Służba w straży granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, gdzie służbę pełnią polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci. To także szansa na udział w misjach zagranicznych, np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej straży granicznej – zaznacza Andrzej Juźwiak.
Fot. MOSG
Możliwości jest zatem wiele. Placówka MOSG w Gdańsku obejmuje swoim działaniem m.in. przejścia graniczne na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo, a także przejścia graniczne Gdańsk-Port i Gdańsk-Górki Zachodnie oraz przyległe powiaty. Gdyńska placówka kontroluje ruch na przejściu granicznym w Gdyni i działa na terenie okolicznych powiatów. Natomiast placówka Straży Granicznej we Władysławowie obejmuje rejon morskich przejść granicznych Władysławowo, Jastarnia, Hel i Łeba oraz obszar powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego.
Fot. MOSG
Wszyscy chętni, by podjąć służbę w straży granicznej, mogą uzyskać informacje o naborze pod numerem telefonu 58 524 24 24. Już w najbliższą sobotę (25 stycznia) dokumenty będzie można złożyć w komendzie MOSG w Gdańsku (ul. Oliwska 35, Gdańsk-Nowy Port).