28.10.2019 14:52 0 mike/Pomorskie.eu

Chcą odtworzyć to, co zniszczył żywioł

Fot. Facebook.com/rops.pomorskie/ za: Pomorskie.eu

W minioną sobotę (26 października) na terenie Nadleśnictwa Lipusz odbyła się druga odsłona akcji „Do nasadzania”. Około 500 pracowników pomorskich firm, w tym również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, wzięło udział w inicjatywie przywracania drzewostanu na terenach, które ponad dwa lata temu dotknął pogodowy kataklizm.

Pierwsza edycja akcji miała miejsce ponad tydzień temu, również w sobotę (19 października). W wydarzeniu z udziałem przedstawicieli pomorskich firm brało udział prawie tysiąc osób. Na pierwszy dzień przygotowano prawie 36 tysięcy sadzonek brzóz, modrzewi i sosen. Każdy z tych rodzajów drzew miał wyznaczony i oznaczony obszar, ze względu na siedliska. Natomiast w drugą sobotę zasadzono kolejne tysiące sadzonek. Leśników wspomagali też mieszkańcy regionu. Wyniki działań są imponujące.

Obsadziliśmy 5 ha lasu i posadziliśmy 110 tys. drzew. Impreza była zorganizowana na najwyższym poziomie, mega ekologicznie, sztućce z otrębów, miseczki kartonowe, ołówki, które można zasadzić jako sadzonkę – mówi Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W niedzielnej akcji, oprócz urzędników, wzięli także udział przedstawiciele znanych pomorskich firm. Dotąd udało się odnowić około 20% obszarów zniszczonych przed ponad dwoma laty. Niestety, proces odtwarzania lasów jest długotrwały. Licząca 25 cm sadzonka dopiero po 10 latach będzie około 2,5-metrowym drzewem.

Fot. archiwum

Nawałnica, która w sierpniu 2017 roku nawiedziła Pomorze, była jednym z najtragiczniejszych tego typu zdarzeń w ostatnich latach. Najbardziej dramatyczne doniesienia dotarły z miejscowości Suszek k. Chojnic, gdzie żywioł uderzył w obóz harcerski. Zginęło dwoje nastolatków w wieku 13 i 14 lat, a około 20 osób zostało rannych. Dwie kolejne osoby poniosły śmierć na Pomorzu w Konarzynach i Swornegaciach. Oprócz tego odnotowano ogromne straty materialne i zniszczenia w lasach. Wskutek załamania pogody z piątku 11 sierpnia 2017 roku na Pomorzu szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach, w tym również w rezerwatach przyrody. Zniszczenia objęły 70 tys. ha powierzchni lasów, wywróconych i połamanych zostało około 20 mln drzew. W Nadleśnictwie Lipusz szkody objęły około 1,8 milinów metrów sześciennych drzew.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...