23.09.2019 13:35 12 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Spalanie śmieci, czyli nadal palący problem

Mat. KZG „Dolina Redy i Chylonki

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” został powołany w 1991 roku. W jego skład wchodzą: gminy miejskie – Gdynia, Reda, Rumia, Sopot, Wejherowo oraz gminy wiejskie – Kosakowo, Szemud, Wejherowo. Obejmuje ponad 460 tys. mieszkańców.

Dlaczego do domowego pieca często trafiają śmieci?

Najczęstszym powodem jest przekonanie, że to sposób na oszczędności. Ale to nieprawda! Spalanie śmieci powoduje niszczenie kominów, w których osadza się tzw. mokra sadza. Może ona spowodować zapalenie się przewodu kominowego i pożar domu. Ponieważ mokrą sadzę bardzo trudno usunąć, jest to kosztowna usługa. Kominiarze przyznają, że czasem trzeba za nią zapłacić więcej, niż za normalny opał na kilka zimowych miesięcy.

Osoby spalające odpady często są przekonane, że „wszyscy tak robią”. To też nieprawda – wynika to po prostu ze złych przyzwyczajeń niektórych osób. Czas to zmienić! Spalanie odpadów jest niemądre i nieodpowiedzialne. W ten sposób trujemy siebie i sąsiadów. Lekarze ostrzegają, że takie działanie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Stężenie rakotwórczych dioksyn i furanów w dymie, jaki powstaje podczas spalania śmieci w niskich temperaturach, czyli w domowych piecach, aż 1000-krotnie przekracza dopuszczalne normy. Co gorsza, zanieczyszczenia nie są rozpraszane przez wiatr, tylko opadają blisko źródła ich powstawania. I to w dużym stężeniu. Co z tego wynika?

Osoba spalająca we własnym piecu śmieci popełnia wykroczenie, a w niektórych przypadkach – nawet przestępstwo!

Prawo

Z Konstytucji RP jasno wynika, że nie tylko władza, ale każdy obywatel jest zobowiązany do dbania o ochronę środowiska. Jeśli tego nie robi, musi ponieść konsekwencje. Za łamanie obowiązujących przepisów Kodeks wykroczeń przewiduje wysoką grzywnę, a ustawa o odpadach nie wyklucza nawet kary więzienia! Zgodnie z art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska z dn. 27 kwietnia 2001 r. wójt, burmistrz, prezydent mają prawo kontrolować, jak wywiązujemy się z przestrzegania przepisów. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dn. 13 września 1996 r. jasno określa obowiązki właścicieli nieruchomości. Mogą oni zbierać i pozbywać się odpadów tylko w sposób określony w uchwałach rady gminy. Zapamiętaj: spalanie śmieci w domowych piecach jest niedopuszczalne!

Zapobiegaj, segreguj, odzyskuj!

Zatrucie środowiska i utrata zdrowia nie muszą być ceną, jaką płacić trzeba za zdobycze cywilizacji. Można mieć i czyste środowisko, i korzystać z dobrodziejstw np. tworzyw sztucznych. I wcale nie trzeba się mocno starać. Co zatem robić?

Po pierwsze, zapobiegaj powstawaniu odpadów, czyli świadomie kupuj i mniej wyrzucaj. W miarę możliwości używaj wielokrotnie różnych przedmiotów.

Po drugie, segreguj odpady. Gdy szkło, papier, plastik, metale, odpady kuchenne/zielone i pozostałe odpady wrzucisz do odpowiednich pojemników, zostaną one odebrane przez firmy wywozowe i przekazane do miejsc, w których są prawidłowo zagospodarowane. Jako cenne surowce wtórne zostaną przetworzone w różnych firmach na nowe przedmioty. Możesz nawet sam aktywnie włączać się w procesy recyklingu, poprzez indywidualne kompostowanie odpadów zielonych i/lub kuchennych.

Jeżeli recykling nie jest możliwy z przyczyn technologicznych lub proces ten nie jest uzasadniony ani ekologicznie, ani ekonomicznie odpady znajdą się w odpowiednio zaprojektowanych spalarniach w celu odzysku energii. Odpady spalane są tam w temperaturze nie mniejszej niż 850 st. C (w domowym piecu wynosi ona od 200 do 500 st. C). Spaliny zostają oczyszczone przez niezwykle skuteczne filtry i w efekcie pozbawione toksycznych substancji. Tym samym odpady mogą być cennym i zarazem odnawialnym paliwem, które dzięki bezpiecznym procesom technologicznym zamieniamy w energię elektryczną i ciepło.

Razem chronimy środowisko!

Materiał opracowany przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”



Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...