24.03.2025 10:00 0 MS/gmina Gniew

Uczniowie z Gniewa współpracowali z Polską Agencją Kosmiczną. Efekty zobaczymy w kosmosie

Zdjęcie poglądowe, Pixabay

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie wykonali unikalny projekt naukowy, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie edukacyjne w Polsce, zrealizowane przez uczniów szkoły średniej. Ich zadaniem było skonstruowanie specjalnej kołyski Newtona, która umożliwi przeprowadzenie eksperymentu w warunkach mikrograwitacji.

Kosmiczne wyzwanie dla młodych mechaników

Zespół uczniów z technikum mechanicznego musiał zmierzyć się z licznymi wyzwaniami, takimi jak dobór odpowiednich materiałów i konstrukcja urządzenia spełniającego rygorystyczne wymagania lotu kosmicznego. Projekt był konsultowany z Polską Agencją Kosmiczną, a budowę kołyski wspierały lokalne firmy – Mikrostyk S.A. oraz FAMA Sp. z o.o.

Eksperyment w przestrzeni kosmicznej

Po serii testów bezpieczeństwa i zatwierdzeniu projektu, kołyska Newtona została wysłana na stację kosmiczną w USA. Wiosną tego roku polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi eksperyment i sprawdzi, jak urządzenie działa w warunkach zerowej grawitacji. To ogromne wyróżnienie dla uczniów z Gniewa, którzy swoją pracą udowodnili, że nauka w technikum może sięgać gwiazd.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...