30.10.2024 08:00 0 TS/ZUS
Osoby pobierające emerytury i renty, których wypłaty przypadają na 1 i 10 listopada, otrzymają swoje świadczenia wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podjął działania, by pieniądze wpłynęły na ich konta jeszcze w październiku. - Ten krok ma na celu zapewnienie terminowej wypłaty nawet mimo zbliżających się dni wolnych od pracy - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego.
ZUS wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe w ustalonych terminach: 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Jednak, jak wyjaśnia rzecznik, w sytuacji, gdy dzień wypłaty przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, świadczenia trafiają do emerytów i rencistów wcześniej. W związku z tym wypłaty dla osób, którym przysługuje świadczenie 1 listopada, będą dostępne już do końca października.
— Emerytury i renty, które trafiają do domów przez listonoszy, zostaną przekazane na pocztę 28 października, natomiast te wypłacane na konta bankowe trafią do banków 30 października - wyjaśnia Cieszyński. Świadczenia przekazywane za granicę zostały wysłane 29 października.
Podobnie osoby, których wypłata przypada na 10 listopada, również otrzymają świadczenia wcześniej.
— Dla tych osób ZUS przekaże środki na pocztę już 5 listopada, a przelewy na konta bankowe będą realizowane 7 listopada. Świadczenia przeznaczone na konta za granicą przekażemy 6 listopada - dodaje rzecznik ZUS.
— Przelew na konto bankowe to najbardziej pewny i bezpieczny sposób na terminowe otrzymanie świadczenia – podkreśla Krzysztof Cieszyński.
Dla osób, które wybierają gotówkę dostarczaną do domu, istnieje ryzyko oszustw czy kradzieży. Zwiększone ubankowienie wśród seniorów pozwala ZUS na zredukowanie kosztów operacji gotówkowych, co z kolei korzystnie wpływa na budżet państwa i jego obywateli.
Rzecznik ZUS przypomina, że w każdej chwili można zmienić formę wypłaty świadczenia.
— Wystarczy wypełnić wniosek ZUS EZP, czyli formularz o zmianie danych osoby zamieszkałej w Polsce. Dzięki temu można wskazać rachunek bankowy jako preferowany sposób wypłaty zamiast dostawy gotówkowej - tłumaczy Krzysztof Cieszyński.
Co więcej, można również zmienić numer rachunku bankowego, jeśli sytuacja tego wymaga.
Dodajmy, że Na koniec maja 2024 roku liczba emerytów i rencistów obsługiwanych przez ZUS wynosiła 8,3 mln. Tak wynika z danych zamieszczonych w biuletynie "Informacja o wybranych świadczeniach pieniężnych". W tej liczbie zawiera się 6,3 mln emerytów, 1,2 mln pobierających rentę rodzinną, a 520 tys. — rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.