24.10.2024 09:00 46 TS

Tęczowy Piątek na Pomorzu. Ta akcja ma dawać wyraz "tolerancji dla osób o odmiennej orientacji seksualnej". Ordo Iuris ostrzega

źródło: Paulina Filipowicz/Facebook

"Budujemy mosty różnorodności" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji "Tęczowy Piątek". Akcja, która ma dawać wyraz "tolerancji dla osób o odmiennej orientacji seksualnej", zawita również w niektórych pomorskich szkołach. Z kolei Ordo Iuris ostrzega przed zbliżającym się wydarzeniem.

W XIV LO, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II w Gdańsku odbyła się inauguracja ogólnopolskiej akcji Tęczowy Piątek. Jej celem jest budowanie widoczności młodzieży LGBTQ+ w szkole. Po raz pierwszy w historii w akcję zaangażowały się także Kuratoria Oświaty.

25 października 2024 roku Tęczowe Piątki odbędą się nie tylko w Gdańsku czy Warszawie, ale również w innych miastach i miejscowościach, czyli np. w: Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kiędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Bytomiu, Sopocie, Bielsku-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach, Łodzi, Zielonej Górze, Opolu czy Katowicach.

W tym roku połączyliśmy siły na rzecz młodzieży z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją SEXEDPL. Razem z tymi organizacjami, przygotowaliśmy pakiet edukacyjny, który jest do wykorzystania dla uczniów i kadry pedagogicznej. To są kursy, materiały informacyjne i scenariusze warsztatów z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego oraz zdrowia psychicznego, przygotowane przez ekspertów – powiedziała Paulina Filipowicz, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego i przedstawicielka Fundacji GrowSPACE podczas konferencji prasowej.- Chcemy powiedzieć młodzieży w Polsce “jesteście ważni, ważne są wasze potrzeby, wasze prawa i ważne jest to, żebyście byli widoczni tacy, jacy jesteście”. Akceptacja ze strony rówieśników, grona pedagogicznego, nauczycieli to niezbędny element dla poczucia bezpieczeństwa w szkole, a Tęczowy Piątek jest jednym z jego elementów - dodała radna Filipowicz.

Podczas konferencji prasowej koordynatorka Fundacji GrowSPACE w województwie pomorskim, Nina Katka przypomniała, że rok temu mimo zmiany władzy niektóre szkoły były szykanowane z powodu organizacji Tęczowego Piątku. Pokazała list ówczesnej kurator Małgorzaty Bielang, która pytała w nim o zgodę samorządów uczniowskich na organizację tej akcji.

Pierwszy raz obchodzimy Tęczowy Piątek w nowej rzeczywistości, z nowym Kuratorem. Rok temu szkoły w województwie pomorskim otrzymały szykanujące listy z pytaniami, w tym roku Kuratorium jest z nami. To szczególny moment dla równości i bezpiecznej przestrzeni w placówkach oświatowych - podkreśliła Nina Katka.

Przyniosłam dzisiaj tęczową flagę, już wyblakłą ponieważ w moim gabinecie jest od wielu lat i wspiera także symbolicznie wszystkich naszych uczniów - powiedziała Agnieszka Tomasik, dyrektorka ZSO nr 8, ekspertka Kuratorium Oświaty ds. relacji w szkołach. - Teraz mamy kolejne zadanie: kuratorzy są inni, rząd jest inny, politycy są inni, ale głowy wciąż mamy takie same. Cały czas jeszcze czuję, że tęczowość nie we wszystkich głowach jest oczywista i bardzo zależy mi, aby relacje w szkołach były oparte o podmiotowość, oparte o szacunek do różnorodności, do drugiego człowieka kimkolwiek on jest, skądkolwiek przybywa.

Dyrektorka zaapelowała, aby najbliższy Tęczowy piątek był pierwszym dniem obchodzenia tęczowych piątków codziennie.

Ordo Iuris ostrzega przed zbliżającym się wydarzeniem

Przeciwnikiem akcji jest Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Fundacja przekonuje, że akcja "Tęczowy piątek" może stanowić zagrożenie dla 'prawidłowego rozwoju psychoseksualnego dziecka'. Jak pisze Ordo Iuris, narracja z jaką młodzi ludzie spotykają się podczas tej akcji jest ona zarazem nierzadko sprzeczna ze światopoglądem rodziców uczniów, naruszając ich prawo do wychowania i nauczania moralnego i religijnego swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Dyrektorzy szkół zobowiązani są do przestrzegania gwarantowanej Konstytucją, zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców. Dlatego rodzice uczniów powinni być poinformowani o ewentualnej organizacji w szkole ich dzieci akcji takich jak „Tęczowy Piątek”. Rodzic ma prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec udziału swojego dziecka w tego rodzaju wydarzeniu. Dyrektorzy powinni również pamiętać, że przed dopuszczeniem do podjęcia działalności na terenie szkoły wolontariuszy organizacji zewnętrznych, mają obowiązek uzyskać pozytywną opinię działającej w szkole rady rodziców, stosowanie do art. 86 ust. 2 Prawa oświatowego – wskazuje radca prawny Marek Puzio, starszy analityk Instytutu Ordo iuris.

Ze swoją coroczną inicjatywą „Szlachetny Piątek” wystąpiło natomiast Centrum Życia i Rodziny. Ma ona na celu promowanie wśród młodzieży wartości takich jak szlachetność, czystość i wierność. Centrum zachęca uczniów do przyjścia tego dnia do szkoły w białym ubraniu, a rodziców do wsparcia tej inicjatywy wśród dzieci.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...