Politycy nie zabijajcie polskich mediów

21.09.2024 20:00 0 WGC / Miasto Tczew

Grają na kopiach instrumentów historycznych. Usłyszysz ich w Tczewie

fot. mat. prasowe

Trwa Sambor Festival Tczew. W ramach tego cyklicznego wydarzenia usłyszeć można utwory niespotykane i rzadko prezentowane w naszej okolicy.

Czwarty koncert w ramach festiwalu odbędzie się 22 września o godz. 19:00. Wystąpi grupa Tubicinatores Gedanenses w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Grają na instrumentach historycznych

Tubicinatores Gedanenses to zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. Są to cztery trąbki i kotły. Postanowili swoją działalnością przybliżyć potencjalnym odbiorcom wspaniałą gdańską tradycję muzyczną Turmmusik, czyli koncertowanie z wież. Wszyscy znają legendę o dzielnym sygnaliście z królewskiego miasta Krakowa, który poświęcił życie ostrzegając mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Trębacze gdańscy poszli o krok dalej, oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę w Grodzie nad Motławą, zaczęli wygrywać bardziej skomplikowane utwory zwane potocznie Turmmusik. Tradycja ta narodziła się już w XV wieku i przetrwała do początku XX wieku. Zespół trąbek historycznych i perkusji jest ansamblem niezwykle rzadko spotykanym w obecnych czasach. Dawniej pojawiał się dość często na dworach władców, podczas zgiełku bitewnego czy na wieżach kościelnych i ratuszowych zamożnych miast.

Tubicinatores Gedanenses to jedyna systematycznie działająca grupa muzyczna tego typu w Polsce. Kontynuując tradycję Turmmusik (koncertowanie z wież), grając podczas rekonstrukcji bitewnych (Feld-trompetter) oraz w czasie uroczystości miejskich (m.in. Jarmark Św. Dominika w Gdańsku), zespół przybliża historię, podkreśla niezwykłą wagę i użyteczność korpusów trębaczy.

Muzycy, korzystając ze współczesnych środków wykonawczych i kompozytorskich, pokazują ponadczasowość tego rodzaju formacji – podkreślają organizatorzy Sambor Festival Tczew.

Repertuar koncertu

G.Fantini – L’Imperiale

Anonymus – Jasna Góra XVI wiek – Intrada

Anonymus – Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek:

– Nr 313

– Nr 317

– Nr 319 Z cleho srdcze sweho

– Nr 320 Rano stawagice welicy y maly

Anonymus – Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku

E.Miszk/P.Hulisz – Songs of trumpets

– Song of Compagney

– Principale solo song

– Song of improvisation

– Song of rhythms

J. van Eyck – Der Fluyten Lust-Hof: “Questa dolce Sirena” oprac. Paweł Hulisz

N.Herman/ Gdańska Tabulatura – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, oprac. Paweł Hulisz

Anonymus /Gdańska Tabulatura – Surrexit Christus hodie, oprac. Paweł Hulisz

A.D.Philidor – Canon Du Carrousel

J.E Altenburg – Morgensegen

K.Werner – Pieśń Weselna z XVII

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...