Politycy nie zabijajcie polskich mediów

30.07.2024 17:00 0 WGC / Wydział Archeologii UW

Grodzisko w Ciepłem. Kolejny sezon badań wykopaliskowych

Jeden z pochówków odkrytych na wale grodziska. Fot. S. Wadyl

Kompleks stanowisk wczesnośredniowiecznych, zwłaszcza grodziska znajdujące się w rejonie wsi Ciepłe był znany co najmniej od XIX w. Jednak jak dotąd uwaga badaczy była skoncentrowana na badaniach cmentarzyska. Tymczasem nekropola jest jednym z wielu elementów założenia, które tworzyły trzy grody, kilka osad oraz co najmniej dwa cmentarzyska.

Jak podaje Sławomir Wadyl z Wydziału Archeologii UW, na nadzwyczajne nagromadzenie trzech grodów w niewielkiej odległości zwracano uwagę w przeszłości.

Miał to być czynnik świadczący o ważnej roli tego ośrodka – informuje archeolog. – Poza pracami na cmentarzysku, jedyne badania na niezbyt dużą skalę prowadzono z ramienia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku w latach 70. ubiegłego wieku.

Od 30 czerwca do 27 lipca archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzili badania wykopaliskowe w Ciepłem, nieopodal Gniewu.

Wczesnośredniowieczny zespół stanowisk w Ciepłem należy do najważniejszych ośrodków na Pomorzu Wschodnim – podkreśla Wadyl. – Przypadkowe odkrycia z czasów budowy kolejki wąskotorowej w 1900 r. spowodowały, że o Ciepłem zrobiło się głośno. Od tego czasu minęło przeszło 120 lat, a archeolodzy nadal mają co robić.

Obecnie na Uniwersytecie Warszawskim realizowany jest projekt „Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Ciepłem. Piastowski klucz do Pomorza Wschodniego”, który uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Nauki. Jego celem jest przede wszystkim przebadanie kompleksu na większą skalę, co pozwoli na zrozumienie znaczenia tego miejsca w przeszłości.

Istnieje wiele przesłanek wskazujących na bardzo dużą rolę Ciepłego sprzed 1000 lat. Można pokusić się o hipotezę, że Ciepłe odegrało istotną rolę w procesie rozbudowy państwa polskiego pod koniec X w. Pomimo to nie doczekało się właściwie badań na jakie zasługuje – podaje Sławomir Wadyl.

W ramach realizacji projektu zaplanowano kilka sezonów badań wykopaliskowych. Pod koniec lipca zakończono drugi sezon prac, w których obok studentów Uniwersytetu Warszawskiego wzięli udział studenci z Uniwersytetu w Rejkiawiku (Islandia) oraz Uniwersytetu w Lundzie (Szwecja).

W toku badań wykopaliskowych grodziska pozyskano ponad 100 zabytków wydzielonych (wśród nich ozdoby, igły i szydła kościane, noże, przęśliki gliniane, osełki kamienne), kilka tysięcy fragmentów garnków glinianych i szczątków zwierząt (w tym wiele rybich) – informują badacze. – W wykopie 2 na szczycie wału odkryliśmy dwa groby, związane zapewne z wojnami polsko-szwedzkimi. Jest to kolejne po ubiegłorocznym odkrycie pochówków ludzkich w kontekście grodziska.

Archeolog dodaje, że wśród darów grobowych znaleziono noże żelazne, elementy pasa oraz naczynie gliniane.

Okazuje się, że pomimo bardzo znacznego stopnia zniszczenia stanowiska, są na tym cmentarzysku groby, które można uratować. Prace w tym miejscu będą kontynuowane – zapowiada Sławomir Wadyl. – Nie ulega wątpliwości, że stanowisko ma ogromny potencjał naukowo-poznawczy. Będziemy wracali!

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...