15.02.2024 13:45 0 MS/Fundacja DKMS

Pani Monika z Wysina jest chora na białaczkę. Potrzebny dawca szpiku

Zdjęcie: Fundacja DKMS

14 lutego odbyła się konferencja prasowa Fundacji DKMS dotyczącej akcji rejestracji szpiku. Akcje rejestracji odbywać się będą od 18 lutego do początku marca. Wśród potrzebujących przeszczepu pacjentów jest pani Monika z Wysina, która poszukuje swojego genetycznego bliźniaka. Na szczęśliwą żonę i matkę diagnoza spadła niczym wyrok, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Zostając potencjalnym dawcą szpiku dajesz szansę na życie nie tylko choremu na białaczkę, ale również jego rodzinie i bliskim.

Marzę o spędzeniu czasu z mężem i dziećmi. Jeśli możesz pomóc- pomóż! Nie wiadomo, czy Ty kiedyś nie będziesz oczekiwał takiej pomocy – tak o rejestrację do bazy potencjalnych Dawców szpiku apeluje, chorująca na ostrą białaczkę o mieszanym fenotypie Monika Plutowska z Wysin, gminy Liniewo.

Przeszczepienie szpiku kostnego ratujące życie

Szacuje się, że co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tylko w naszym kraju diagnozę tę słyszy rocznie ponad 13 tys. dorosłych i ponad 800dzieci.

Przeszczepienie szpiku kostnego to metoda leczenia stosowana przy ponad 200 różnych chorobach, w tym białaczek, chłoniaków, anemii aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, czy szpiczaków.

Kiedy potrzebny jest niespokrewniony Dawca szpiku?

Każdy Pacjent, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku w pierwszej kolejności szuka swojego Dawcy w rodzinie. Niestety duża część z nich nie ma zgodnego Dawcy wśród najbliższych. Szacuje się, że w Polsce ponad 600 Pacjentów rocznie musi szukać swojego „bliźniaka genetycznego” w bazie Dawców niespokrewnionych.

Jeśli moja historia przekona kogoś do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku, to znaczy, że było warto ją opowiedzieć. — mówi pani Monika.

Monika Plutowska mieszka z mężem Bartłomiejem i dwójką dzieci w Wysinie, gmina Liniewo. Wspólnie prowadzą gospodarstwo, o czym Monika zawsze marzyła, by być blisko natury. Bardzo mocno są związani z Wysinem i okolicznymi miejscowościami, mają ogromne wsparcie w znajomych z OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. Jeszcze do niedawna życie rodziny toczyło się spokojnym tempem. Na co dzień gospodarstwo, uczestnictwo w stowarzyszeniach, opieka nad 3-miesięczną Laurą i 8-letnią Anią. Poza tym wspólnie spędzany czas i zabawy.

Najszczęśliwsze moje wspomnienie to randka z moim kochanym mężem w klimatycznym miejscu, podczas której snuliśmy wspólne plany o przyszłości. wspomina Monika.

Monika zdecydowała się opowiedzieć swoją historię, aby pomóc pacjentom, którzy tak jak ona, potrzebują dawcy niespokrewnionego, by wyzdrowieć. Jej najbliżsi i przyjaciele zaczęli działać. Wraz z Fundacją DKMS organizują rejestrację potencjalnych Dawców szpiku w Wysinie i okolicach.

Obecnie przebywam w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie jestem odpowiednio leczona i oczekuję na niespokrewnionego dawcę szpiku, ponieważ moje rodzeństwo nie ma zgodności do bycia dawcą. Aktywnie biorę udział w zajęciach manualnych, by zająć swoje myśli i chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. - opowiada pacjentka

Największą siłę daje mi modlitwa i świadomość modlitewnego wsparcia mojej rodziny i znajomych- przekazuje Monika.

Daj nadzieję! Uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!

W najbliższych dniach każdy mieszkaniec Wysin i okolic będzie mógł dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Rejestracja jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić około 10 minut i odwiedzić punkt rejestracji Dawców w Skarszewach. Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. — wyjaśnia Konrad Rzeźniczak z Fundacji DKMS.

Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych Dawców szpiku. Jeżeli Dawca będzie zgodny z jakimś Pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania. — dopowiada Konrad Rzeźniczak.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...